| PureMadnesS a întrebat:

Cum pot face ca cineva sa nu-mi poate reformata calculatorul?
Am pus parola si nu vreau sa mai intre nimeni...si daca il reformateaza se sterge si poate intra...

3 răspunsuri:
| alexmircescu13 a răspuns:

De acord cu NoChanceForUs, o parola de BIOS (ai grija sa nu o uitu, ca eu sunt patit!) impiedica orice fel de acces la calculatorul tau. Singura sansa pentru cineva sa-ti anuleze parola e sa desfaca unitatea centrala si sa reseteze mecanic BIOS-ul. Tot ce trebuie sa faci e sa intri in BIOS (de regula cu Del in momentul pornirii calculatorului) si sa pui Supervisor (nu user) password. Succes!

| NoChanceForUs a răspuns:

Păi nu prea ai nevoie de parolă ca să formatezi. Însă ai putea parola BIOS-ul, așa poate să facă ce vrea el, dacă nu știe parola nu poate umbla.

| AnNuTzZikKaA a răspuns:

Pai.
chiar daca am 10 ani pot rasp. sper ca te pot ajuta.pai fa asa: roaga pe cineva sa te invete cum sa formtezi si til formatezi singur si iti vei pune parola si tot ce vrei. sau minte-i pe parintii tai k ti l-ai spear sa te fi ajutat raspunsul meu vreau o fundithza