| Junseng a întrebat:

Cum pot face rost de miner de bitcoin? Si orice informatie despre bitcoin este binevenita.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mai nou trebuie sa investesti minim 15-20.000 euro sa poti scoate profit din bitcoin

| NLS a răspuns (pentru suntserios):

Profitul facut depinde de evolutia monedei.
Si cu un sistem de 2300 euro faci profit, cam 160 euro pe luna, in Romania, DACA moneda se afla pe un trend usor ascendent.
Daca creste haotic, faci chiar profit mare, in decursul aceleiasi luni.
Insa pana la profit, trebuie sa iti scoti banii pe hardware.

| suntserios a răspuns (pentru NLS):

Cine crezi tu ca mineaza bitcoin cu hard de 2300 euro?
iti zic eu nimeni, nici etherium nu prea mai renteaza cu hardware de 2300 euro, dapai bitcoin

| NLS a răspuns (pentru suntserios):

Nu conteaza cati mineaza cu hardware de suma asta, conteaza ca faci un profit, decent, in conditii ideale. Calculat de mine, dupa multe cautari pe net, si pus totul cap la cap, undeva la 150-170 euro pe luna. Stiu ca nu e ceva maret, si ca multi care vor sa se apuce tintesc macar spre 500 euro pe luna. Insa pentru asta, iti trebuie vreo 23 de placi video, si investitia nu ti-o scoti repede, daca moneda nu sare in sus fantastic, cum s-a intamplat lunile trecute.
Daca investesti mai mult, castigul e mai mare, insa si riscurile cresc in aceeasi masura.

Nu pretul hardware-ului ar fi problema, ci pretul electricitatii.

| Alfred0703 a răspuns:

Poti mina bitcoin chiar de pe calculatorul tau, dar iti trebuie unul foarte bun. Aceasta operatie dureaza foarte mult pe calculatoarele cu placi video obisnuite(gaming, rendering etc). Cat timp minezi bitcoin nu iti vei putea folosi calculatorul la alte operatii.