| PopF a întrebat:

Cum pot indeparta coroziunea de pe o placa de baza cu multe cipuri etc(placa de drona).
Astept raspunsuri clare.
Ce aparat e bun pentru a remedia astfel de probleme?

4 răspunsuri:
| WYG a răspuns:

O duci la depanat

| GouDidodino a răspuns:

Încearcă cu alcool, spirt medicinale si freci cu o laveta

| Bizon95 a răspuns (pentru GouDidodino):

Sa pui tu, pe aparatele tale spirt medicinal, care contine alcool care poate mari coroziunea si albastru de metilen care poate conduce curentul electric si dupa ce se usuca SI poate mari coroziunea
iar apoi sa freci cu o laveta, si sa ai grija sa cureti piesele DE TOT, adica sa le rupi de pe placa de baza

in general circuitele electrice se curata NUMAI cu alcool izopropilic
eventual, poti sa cureti cu un betisor cu vata la capat, insa sa ai grija serioasa sa nu rupi vreo piesa
de asemenea sa nu cumva sa bagi curent in placa aia pana nu se usuca de tot alcool-ul izopropilic

| GouDidodino a răspuns (pentru Bizon95):

Pe tine cine te-a băgat ma in seama? Vezi de treaba ta