| edy1321 a întrebat:

Cum pot reinstala windows 7 pe notebook, minileptop de 10, 6 inchi. Nu are intrare pentru CD. Pot sa pun windows Xp?

10 răspunsuri:
| Abandoned2 a răspuns:

Folosesti un USB Flash Drive. Stick. Asta e singura modalitate mai comoda. Vezi ca exista un utilitar(Microsoft Windows 7 USB Download Tool) pe site-ul Microsoft pentru Windows 7, ca sa-l faci bootabil de pe stick. Dar iti trebuie si ISO-ul (imaginea virtuala a DVD-ului) Windows 7.
N-are niciun sens sa te mai complici in anul 2011 cu Windows XP(lansat in 2001, SO vechi de 10 ani) chiar si pe un netbook/mini-laptop.
Pentru XP exista un program similar numit parca WinToFlash.

| edy1321 explică (pentru Abandoned2):

Daca reinstalez fara USB merge? Adica deschid fereastra aia cu care instalezi windows 7 pe laptop se reinstalez. Merge asa?

| Abandoned2 a răspuns (pentru edy1321):

Poti. Banuiesc ca mai ai un backup al fisierelor de instalare pentru Windows 7, aflat pe o partitie ascunsa. Cam asa e la toate (mini)laptop-urile din ziua de azi, care au Windows preinstalat(si gata activat) din fabrica. Cum accesezi acea partitie, nu stiu sa-ti zic exact.

| Abandoned2 a răspuns:

Nu bag mana-n foc, dar cred ca daca apesi F8 inainte de afisarea siglei Windows, apare acel meniu pentru Safe Mode si alte balarii pe acolo. La aceste Windows-uri originale(de obicei editia Starter pentru. netbook-uri) exista acolo o optiune pentru "restore backup", ceva de genul asta. Alte PC-uri/laptop-uri au chiar o tasta speciala, inca de la afisajul POST/BIOS, inainte de a porni Windows cu totul. De regula, pe la F8(Boot options) gasesti ceva legat de acea partitie. Cred. Eu am un netbook de vreun an si ceva, dar niciodata n-am fost nevoit sa reinstalez Windows 7. Merge perfect si acum(dupa ce l-am mai curatat putin de spaima aia de programe inutile ce venea la pachet si consuma exagerat de mult degeaba). Dar cred ca F8 ala stie ceva si despre partitia aia ascunsa.winking

| Amorezatul a răspuns:

Poti instala w7 cu ajutorul unui stick boutabil. Cum sa faci unu gasesti aici: http://www.go4it.ro/......e-5283031/

| RELIABLE a răspuns:

Pai mai inti iti trebuie asa ceva:http://www.google.ro/......tp?/imgres
dupa care un dvd. rw. Suces.

| Abandoned2 a răspuns (pentru RELIABLE):

Complici lucrurile cu asa ceva. Un stick de 4 GB are mai oricine in ziua de azi.

| RELIABLE a răspuns (pentru Abandoned2):

Instaleaza tu de pe stick si dupa aia aruncal

| RELIABLE a răspuns:

I-ati tu stickul si nifingetil adinc...adinc in dos.

| viorelus a răspuns:

Merge cu stick. Iti downloadezi o imagine cu windows xp (.iso, sau orice alt format) si programul ultra iso. Instalezi ultra iso. Apoi intri in program, deschizi imaginea cu windows-ul (File>Open) si ai in bara de sus a programului optiunea Bootable > Write Disk Image. O sa se deschida o fereastra in care e deja selectata imaginea(la optiunea Disk Drive) si tu doar selectezi write method (USB-HDD sau USB-HDD+). Dai write (cu stick-ul gol preferabil). Si gata ai terminat cu partea asta. Acum cand o sa dai restart la netbook intri in bios si selectezi ca Boot Device USB-HDD. Si restul instalari este ca la orice windows xp. Merge si pentru windows 7. Am facut in felul asta si la netbook si la notebook pentru ca ai viteza mai mare de transfer si dureaza mai putin instalarea.