| hypothesis a întrebat:

Cum pot rezolva problema ecranului albastru cu "crash dump" si anume aceasta : https://www.youtube.com/watch?v=jdl19NBiNho?

15 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ai ceva problema cu placa video. Reinstaleaza Windowsul si pune driverul din CD. Probabil ai facut update si n-a functionat. Rezolvarea ar fi un update la BIOS dar nu-ti recomand. Daca nu merge nici asa poate fi dusa placa video.

| hypothesis explică (pentru Salontanul):

4/5 restarturi da eroare, a 5 a oara functioneaza si nu mai da eroare. Pot sta si 2 ore. De ce? Nu stiu. Eroarea a dat-o dintr-o data.

| K0sti a răspuns:

Facand teste! Exista o groaza de utilitare pe net, foloseste-le!
Uite unul: http://www.epasystems.ro/cum-verificam-memoria-ram-a-calculatorului/

La fel si pentru hdd si asa mai departe!

| hypothesis explică (pentru K0sti):

Si in cazul in care e un laptop?

| K0sti a răspuns (pentru hypothesis):

La fel!

| hypothesis explică (pentru K0sti):

I-am dat un full scan cu avira antivirus. Trebuia sa mentionez ca nu avea antivirus,nu fusese niciodata scanat. Am cautat un repair tool, dar nu am gasit unul free si care sa mearga. Ma rog, de cand i-am dat scan-ul, nu a mai aparut ecranul albastru si l-am aprins de mai multe ori. Oricum, e posibil sa o ia razna din nou.

| K0sti a răspuns (pentru hypothesis):

Cu porcaria de Avira? Cu Bitdefender sau Kaspersky te durea mana! Folositi porcarii si dupa aia va plangeti!

| hypothesis explică (pentru K0sti):

Ce e cu aciditatea asta? Cand e vorba de antivirus,apare subiectivismul fiecaruia. Ca tu ai folosit Kasperski si Bitdefender nu inseamna ca sunt cele mai bune din punct de vedere obiectiv.
In al doilea rand,nu era vorba de antivirus. Si daca chiar e porcarie,nu aveam de unde sa stiu. Cand am verificat ultimele recenzii pe internet cu privire la acest antivirus,am observat ca este apreciat de cei care l-au folosit si si-a facut treaba cand a fost nevoie? Asa cum tu spui ca Avira e slab, gasesc imediat pe internet, comentarii la adresa lui Kasperski, de exemplu, ca e slab.

| K0sti a răspuns (pentru hypothesis):

Uiti ca eu cu asta ma ocup? Uiti ca imi trec zilnic calculatoare prin mana pline de tampenii tocmai din cauza unor porcarii ca AVAST AVIRA, AVG, NOD, etc. Cum se face ca toate calculatoare care mi-au venit pana acum la reparat si au avut Bitdefender sau Kaspersky nu aveau probleme cu virusii, doar probleme hardware?

Si astia or fi fraieri: http://www.epasystems.ro/......m-av-test/

Astazi am fost la o firma care are AVAST cu licenta, 3 calculatoare pline de virusi, orice pagina de net deschideai, te invadau reclamele, tot ce era fisier executabil in calculator era virusat...despre ce discutam aici!

"Si daca chiar e porcarie nu aveam de unde sa stiu"...asta nu e o scuza! Ai pentru ca pui mana si citesti! Exista o sumedenie de site-uri in afara, site-uri serioase de profil, cu oameni bazati care stiu ce e ala un soft si un calculator, nu copilasi ca pe TPU care isi dau cu parerea de amorul artei si de unde poti sa inveti multe chestii! E ca si cum ai spune, stii ca nu am stiut ca scrie in lege ca nu am voie sa trec pe rosu. Iti iei amenda de nu te vezi cu toata nestiinta ta. Ca nu ai stiut, nu te absolva de vina ca ai trecut pe rosu. Te-a prins, platesti! Deci chestiile astea cu nu am stiut, nu tin!

| hypothesis explică (pentru K0sti):

Inteleg ce spui,insa nu m-am informat doar la oameni de pe TPU. Si oricum, aici luam in considerare parerea celor ca tine, cu experienta in acest domeniu. Este evident, insa, faptul ca fiecare isi promoveaza firma lui si spune despre ea ca este cea mai buna. Deci, subiectivism!
Spui de Avira ca e porcarie, insa acel document atesta ca e cel putin bunicel.

| hypothesis explică (pentru K0sti):

Asta de ce e de parere ca acel antivirus Comodo ar fi cel mai bun?

| K0sti a răspuns (pentru hypothesis):

Nu e vorba de subiectivism cand vorbim de terta parte cum este AV-Test de exemplu. Insa din pacate e vorba de altceva. Cine da cu banul mai bine, ala e pozitionat mai bine! Din pacate, repet. Insa AV-Test este totusi o firma serioasa! Din experienta insa, iti spun ca Avira e chiar mai slab ca Avast. Asta ca idee, chiar daca in testele alea e pozitionat mai sus. Experientele avute, spun mai mult decat testele.

| K0sti a răspuns (pentru hypothesis):

Care asta?

Comodo initial a fost doar un firewall, dupa care l-au dezoltat si au mai facut si alte module. Dar functia lui de baza a fost si a ramas firewall! Ca firewall e bun, in schimb mananca resurse de rupe si daca nu stii sa-l setezi, nu mai iesi pe net, esti mancat! Adio jocuri, etc.

| MskDesign a răspuns:

Ai o piesa in pc care este dusa si iti da aceasta eroare.Demonteaza pc-ul si pune in functiune doar ramii, placa de baza, procesorul si alimentatorul. Daca nu iti da eroarea, adauga celelalte piese pe rand pana iti va reda eroarea si atunci vei sti exact unde este buba.

| MskDesign a răspuns (pentru MskDesign):

Sa nu scoti piese sau sa adaugi in timp ce pc-ul este alimentat la reteaua electrica ca il poti distruge.