| vladuss09 a întrebat:

Cum pot sa fac la calculator (de pe utilizatorul) Guest sa sterg parola la administrator ca am "uitat-o"; SAU sa fac tot de pe Guest sa aiba aceleas DREPTURI ca la ADMINISTRATOR!
Vreau un raspuns rapid! FUNDA+VOT!

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Reseteaza parola de Administrator in Windows, fara a cunoaste vechea parola. Incearca ! Intra in meniul Start --> Run, tasteaza CMD si apasa Enter. Apoi scrie comanda "net user USERNAME password", unde username este userul a carui parola doresti sa o schimbi, in cazul tau administrator si password este parola dorita. O sa ti se ceara sa introduci parola de 2 ori. Daca doresti sa o stergi (lasa userul neparolat) da click pe Enter cand iti va spune sa introduci parola.
Daca computerul e inchis si nu poti intra pe el decat cu parola porneste-l, apasa F8 si alege Safemode with Command Prompt Only. Acesta va boota in modul DOS unde poti reseta parola folosind comanda de mai sus. Succes !

1 răspuns:
| alexmircescu13 a răspuns:

Nu poti. De aia e utilizator Guest, sa aiba drepturi limitate. Posibilitatea de a crea, modifica sau sterge utilizatori necesita drepturi de administrator. Probabil ca exista un cont de admin pe acel calculator, daca nu-i stii parola nu ai alta solutie decat sa folosesti metode radicale cum ar fi boot-area de pe un CD cu program de stergere a parolei, sau reinstalarea de Windows.