| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa fac sa scriu la calculator fara sa ma uit la tastatura? incerc de multa vreme sa fac asta da nu pot sa scriu frazele la perfectie fara sa gresesc! ...ma poate ajuta cineva? mersiwinking

14 răspunsuri:
| Flavius90 a răspuns:

Incearca.scrie texte mari fara sa te uiti (chiar daca gresesti). sau daca vrei sa inveti in timp. vorbeste pe mess.

| Xonia a răspuns:

Pai la inceput scrii uitandute la tastatura
Si cand o sa ajungi sa scrii foarte foarte repede si o sa cunoste fiecare litera unde este pusa atunci o sa poti sa scrii fara sa te uiti la tastatura
Ce am scris mai sus am scris fara sa ma uit la tastaturabig grin
Bafta

| Aero a răspuns:

Scrie cat mai mult! eu asa am invatat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asta se invata in timp, daca nu ai rabdare sa prinzi din zbor, incearca sa inveti locul fiecarei tastewinking

| anad a răspuns:

Numai daca exersezi mult.Incearca sa scrii zilnic pe o foaie orice, chiar daca gresesti, pana cand reusesti.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Sunt tot felul de programele care sa te ajute. De exemplu: http://www.typefastertypingtutor.com/
Intai va trebui sa inveti pozitia corecta la tastatura, apoi exercitii usoare pentru a retine pozitia literelor ( nu uita, pe F si J ai si niste semne care sa te ajute ), apoi incepi sa scrii cu privirea pe ecran, acolo vezi ce ai scris, nu pe taste - pe taste tii ambele maini. Iti trebuie doar putina rabdare, cu cateva exercitii de 10 minute se rezolva;)

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Trebuie sa scrii foarte mult la calculator numai astfel vei capata deprinderi.

| Flavius90 a răspuns:

Dami odata funditaaa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vb. mult pe mess... sau cauta pe google programe de scris texte din ENGLEZA IN ROMANA
si acolo ai chiar toate literele. si daca gresesti stergi tot si iei de la capat. pana iti iese
si incet incet inveti sa scrii fara sa te uiti
EU TOT CE AM SCRIS AICI AM SCRIS FARA SA MA UIT LA TASTE

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai exerseaza mult si prima data trebuie sa scrii cu o mana invata sa srii repede cu o ana si apoi scrie si cu ceala; ta man si asa te inveti.chiar daca mai gresesti n u conteaza

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sper ca in timp sa inveti eu am invatat in cateva luni vorbind pe mes in continuubig grin acum eu scriu fara sa ma uit si foarte repede si sunt incantat ca iti doresc bafta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna poti scrie fara sa gresesti si fara sa te uiti la ce scrii doar dupa ce exersezi fff mult nu si in primul rand scrii si cand gresesti stergi si scrii iarasi e ff usor nu e asa asa am scris si eu acest text acum chiar ma descurc f bine nici mie nu imi vine sa cred sincer va spun

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hai

| Ectidotse a răspuns:

Exerseaza!