| RaduGavrila a întrebat:

Cum pot sa sterg contul Administrator la Windows Xp?
Daca dau click dreapta pe My Computer >- >Manage- Local user and >groups- user >- click dreapta pe Administrator si delete imi arata eroarea aceasta: The following error occurred while attempting to delete a user Administrator: Cannot perform this operation on built-in accounts. Cum il pot sterge? Funda!

Răspuns Câştigător
| al3xander a răspuns:

Ca sa nu te mai logheze automat, du-te in start->run->scrie "control userpasswords2"->ENTER. in fereastra care apare activeaza "Users must enter a username and password to use this computer" si OK. ca sa stergi parola de la administrator, du-te in aceeasi fereastra in tab-ul "Advanced"->butonul "Advanced"->in fereastra care apare la "Users", click dreapta pe "Administrator"->"Set password..."->"Proceed" si lasa parola goala->OK.

2 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Pai nu poti in schimb il poti dezactiva. dai click dreapta pe el -> Properties si in fereastra care iti apare selectezi "Account is disable"-> "OK" si este dezactivat.
PS: este recomandat sa ii setezi si o paroa pentru ca poate fi folosit in "Safe Mode".

| RaduGavrila explică (pentru al3xander):

Eu voiam sa il sterg ca tot ma logheaza automat cu el si mai am inca 2 conturi cu drepturi de administrator. Eu am pus parola pe contul de ADMINISTRATOR.
Si cand aprind calculatorul imi arata un mesaj apoi ma pune sa aleg cu care cont sa ma loghez ( intre cele 2 conturi cu drepturi de administrator). Dar cum pot sterge parola de pe contul Administrator? Eu am pus parola si nu stiu cum sa o mai sterg.

| al3xander a răspuns (pentru RaduGavrila):

Ca sa nu te mai logheze automat, du-te in start->run->scrie "control userpasswords2"->ENTER. in fereastra care apare activeaza "Users must enter a username and password to use this computer" si OK. ca sa stergi parola de la administrator, du-te in aceeasi fereastra in tab-ul "Advanced"->butonul "Advanced"->in fereastra care apare la "Users", click dreapta pe "Administrator"->"Set password..."->"Proceed" si lasa parola goala->OK.