| UnNumeScurt a întrebat:

Cum pot sa sterg din fisierele Windows? Imi ocupa peste 100 Gb, am 170 Gb pe local disk C, si doar 6 liberi. Si nu am jocuri sau altceva care sa ocupe atat, doar folderul cu Windows ocupa peste 100 Gb. Cum fac sa mai fac rost de spatiu? Am incercat sa sterg folderul cu Windows dar nu ma lasa. Dau funda, mersii

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Windows 10 ocupa cam tot atat cât windows 7, adica aprox 25 - 30gb. restul sunt niste foldere ce apar dupa ce isi face update major la o noua versiune, asta dacă ai windows 10. Practic dacă ai setat sa vezi fișiere și foldere ascunse, o sa vezi mai multe foldere cu numele windows (windows.old sau ceva de genul). Nu se pot șterge din windows, decât din Disk cleanup.

https://www.windowscentral.com/......windows-10

Daca ai Windows 7, singura explicatie plauzibila, ar fi niste filme pe care le-ai descarcat din greseala pe C (C:\\Documents sau Downloads, cum face multa lume)

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Asa se intampla cand folosesti windows 10, ca e "la moda".
Folderul Windows nu ai cum sa-l stergi, acolo sunt fisierele sistemului. Se mareste mereu cu upgrade-urile si instalarile de noi programe.
Mai bine muti fisierele de filme, muzica, respectiv documentele pe partitia D:
Dai click-dreapta pe My Documents din Start Menu, si il muti pe partitia D:, dupa care defragmentezi C: si D:

Insa, daca intrii la Disk Management, poti mari partitia C: dupa ce reduci din partitia D:
Daca-ti mai ramane suficient spatiu liber pe D:, atunci merita sa maresti C: pana la 250Gb.

| flixbuster a răspuns:

Fa ce zice @NLS.

Uite, cu de la Microsoft citire: http://support.microsoft.com/......windows-10

| HeadGeneral a răspuns:

Intra in Documents și șterge toate folderele care nu îți trebuie