| shalimar a întrebat:

Cum s-a intamplat asta? Sa incep cu inceputul:folosesc kaspersky drept antivirus cumparat cu licenta pe un an.Aseara am intrat vreo 2 ore pe net si nu am stat decat pe 3 pagini de net:youtube, descopera.ro si TPU.Cand am dat sa inchid calculatorul am vazut ca sunt de instalat update-uri la windows. L-am lasat sa isi faca treaba in liniste. Dupa ce a terminat, am inchis clapita calculatorului si nani.Acum o ora redeschid calculatorul si m-a izbit antivirusul cu 23.800 si ceva de virusi si 1400 si ceva de situri cu phishing(fishing)nici nu stiam cum sa o mai scot la capat pentru ca nici nu imi dadea voie sa ii sterg.Pana la urma am rezolvat treaba.Intrebarea e cum, doamne iarta-ma, s-a intamplat asta? Ca nu am patit asa ceva in toti anii mei de internet.

9 răspunsuri:
| CosteaVlad a răspuns:

De regula System restore nu da timpul inapoi, aducandu-ti windows-ul exact la starea la care era la inceput. Acest lucru il face doar cu registrii, restul programelor si sistemelor de fisiere raman intacte. In orice caz system restore nu reprezinta o solutie in astfel de cazuri.
M-as mira sa-ti fi intrat virusi prin windows update, n-ar fi foarte normal lucrul asta.
Stii care cred eu ca ar fi putut sa fie problema? In momentul cand tu ai dat click pe turn off + install updates, el a initiat normal procedura de log off, si de abia dupa asta a inceput instalarea actualizarilor. In momentul cand a facut log off, au fost inchise toate programele care ruleaza in sesiunea windows, inclusiv antivirusul, iar dupa aceea categoric ca au inceput sa-ti intre virusi garla in calculator, si nu prin windows update, ci pur si simplu au venit singuri singurei prin teava de la net, si neintampinand niciun obstacol de securitate in calea lor, automat ti-au intrat in calc, si de-aici si surpriza pe care ai avut-o.
Mie cateodata mi se mai intampla sa-nceapa Nod32-ul sa ma alerteze din 5 in 5 secunde timp de cate-un sfert de ora ca tot incearca sa blocheze nu stiu ce atacuri, si acum 2-3 ore la fel am patit. Tone de atacuri de la nu stiu cate site-uri, momentan vad ca a terminat...

| shalimar explică:

Asa am crezut si eu la inceput si am ales optiunea aia in care alegi in ce perioada sa se reintoarca windowsul.nu mai stiu cum se numea. oricum anula toate update-urile si orice alte fisiere sau programe instalate in calculator. dar problema nu disparuse.am facut acelasi lucru cu antivirusul si am reusit sa rezolv.

| shalimar explică:

Vlad_bv eu folosesc cheita usb pentru net si intotdeauna deconectez internetul inainte sa inchid calculatorul.nu are nici o conexiune de internet prin care ar putea sa intre virusul.si nu am folosit system restore ci doar am adus windowsul la acelasi status pe care il avea cu doar 5 zile inainte. e ca atunci cand iti faci un back up al calculatorului, mai instalezi cateva chestii dar ca sa nu mai stai sa le dezinstalezi pe toate, doar te intorci in punctul in care ai creat acel back up. tind sa cred ca totusi ca a fost o eroare de-al antivirusului, deoarece am folosit aceeasi tehnica si la el si a mers.am facut un full scan si nu mi-a mai gasit nimic. oricum cred ca zilele astea dau fuguta la magazin si imi schimb antivirusul.pacat totusi, pentru ca am avut atata incredere in acest antivirus si il foloseam de ani buni.

| shalimar explică:

Rey, stai linistit, folosesc si firewall.multumesc mult apate.

| rey a răspuns:

Firewall? angry
Degeaba antivirus daca nu si firewall.

| xjustfearless a răspuns:

Probabil update-urile au fost de vina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar ai luat update-urile de pe site-ul oficiala microsoft?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Habar nu am cum ti s-a intamplat astathinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate a fost un virus troian