| Chiazna_Gigel_1977 a întrebat:

Cum sa emulez cel mai bine numpad la un laptop Dell Inspiron? Ma interesa mai ales tastele de selectie + - *, care la alte laptopuri sunt hilighted si merg impreuna cu tasta FN

1 răspuns:
| AlvinMAKER96 a răspuns:

Hei,am un raspuns pentru tine.
Si eu am Dell Inspiron 1525 si nu stiam cum naibi sa folosesc numadurile, dar am aflat 2 modalitati:1 ti apatat tasta FN( e intre CTRL-stanga si ALT-stanga)
si apesi tastele M(0);(-)?(+) J(1) K(2) L(3) U(4) I(5) O(6) Pstar 7(7)8 (8)9 (9) 0(/)
sau ar trebui sa vezi pe tastele care le-am zis mai sus numere si simboluri scrise cu albastreu, eh, alea sunt folosite ca numpad la laptop.SAU daca nu iti place sa tii apasat FN mai exista o modalitate cu NUM Lock.Dar mai intai trebuie sa intri in BIOS(la mine e cu F2)si deschizi toate meniurile care le vezi(DAR AI GRIJA SA NU MODIFICI CEVA IMPORTANT) si ar trebui sa gasesti o optiune in legatura cu NUM Padu' si o modifici sa fie la Num Lk si salvezi, si cand vei apasa numlock si se aprinde ledul ala mic, apesi tastele care le-am dat eu mai sus.
Sper ca te-am ajutat.