| xjustfearless a întrebat:

Cum sa imi eliberez spatiu in C:/?

16 răspunsuri:
| Aero a răspuns:

Dezactiveaza System Restore(doar n-ai nevoie de el?).
Ruleaza Disk Cleanup.
Manual poti sterge tot din acest folder "%temp%". Apasa Start+R-->scrie "%temp%"(fara ghilim.) -->OK.

| DeyCj a răspuns:

Păi uite cum ai putea câştiga spaţiu pe Hdd:
Curăţă fişierele temporare din PC;
Dezinstalează complet programele pe care nu le mai foloseşti (asta implică şi ştergerea lor din registrul windows-ului);
Dezactivează funcţia de hibernare;
Micşorează fişierul de paginare.
Succes.

| qwerty a răspuns:

Stergi ce nu iti trebuie.

| Flash a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......ot-sa-fac/
Am raspuns aici la aceasta intrebare.

| Petronela a răspuns:

Sterge jocurile si programele instalate temporar.

| GdX a răspuns:

Mai stergi ce ai sau mai dezinstalezi jocuri programe care nu iti mai trebuie.

| florin752010 a răspuns:

Incearca sa stergi si fisierele ascunse asta daca l-ai dezinstalat cum trebuie din control panel si daca l-ai si sters din program files din 'c' daca decat l-ai sters din 'c' incearca sa golesti si cosul de gunoi, click dreapta pe "c", proprietati, disk cleanup si dupa ce termina de scanat bifeaza toate fisierele care apar si apoi da OK, sau, ai putea incerca sa muti pe CD-uri ce mai ai pe el, poze, filme, mp3-uri etc...
Asta ar elibera ceva spatiu.
Sau sa mai iei un hdd si sa muti pe el astea.
Daca zici ca ai dezinstalat o gramada de balarii si ai sters cam tot ce se putea sterge (cookies oricum nu papa cine stie ce) ai cam facut tot ce se putea face asa la prima mana...
Gasisem undeva de ceva vreme un programel care stergea orice fisier duplicat de pe hdd, nu stiu daca e cazul la tine, dar eu am fost uimit cand am vazut cate chestii le aveam de 2 ori pe hdd... Cum vrei. Sau instaleaza urmatorul program : http://koshyjohn.com/software/diskmax.html. este foarte bun, si iti curata toate resturile.

| Mar a răspuns:

Pai ar cam trebui sa stergi niste programe. Ai grija nu cele folositoare! Dai la Control panel-add or remove programs. Acolo ai programele. Sa nu stergi sunetul sau mai stiu eu ce. Pupici kiss

| BruneTTe a răspuns:

Http://www.piriform.com/ccleaner descarca asta;))

Intra in My computer - click dreapta pe local disk C - Properties - Disk cleanup :)

Si vezi, in cazul in care ai muzica multa, filme pe desktop muta-le in D sau in E;))

| nairpic a răspuns:

Salut! Pai ai mai multe modalitati:
1.Sa stergi programe sau jocuri(care nu-ti folosesc sau care nu mai vrei sa le folosesti);
2.Cand instalezi sau downloadezi ceva sa nu le pui in C (nu toate) ci in D sau E.
Mai sunt si altele dar astea le folosesc eu si am eliberat o gramada de spatiu in C.
Bafta!

| LULUTZAwhitYOU a răspuns:

Stergi totul!

| UNN9 a răspuns (pentru LULUTZAwhitYOU):

Daca stergi totul vei ramane fara Windows sau alt OS.
Dar Poti sa muti instalatia la unele programe in S:\ sau in alt drive!

| neUtilizator a răspuns:

Incearca sa dezinstalezi unele lucruri pe care nu le mai folosesti (jocuri, programe etc.)winking

| EuCool a răspuns:

Eu iti recomand CCleaner mie mi se pare destul de folositor si poti dezactiva hibernarea.
1) Pentru a dezactiva hibernarea trebuie sa dai click dreapta pe desktop apoi properties, screen saver dai pe power, hibernate si dezactivezi enable hibernation.
2) Varianta cu CCleaner.

Alte răspunsuri
| muistul a răspuns:

Click dreapta si dai delete la tot