| DaRlInGiLuSiOnS a întrebat:

Cum sa pun parola la un folder din pc-ul meu? Nu vreau sa fie nevoie sa introduc parola atunci cand deschid calculatorul, vreau doar la un folder. Stiti cumva cum trebuie sa fac?sadsadsad

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Exista asemenea programe, le-am incercat, dar nu am gasit inca niciuna sigura, deseori materialele din folder-ul parolat a devenit inutilizabil!
Ai 2 variante posibile: iti ascunzi folderul undeva bine, intr-un sub-folder, doar de tine stiut si-l faci invizibil sau iti schimbi sistemul de operare si inveti / folosesti Linux, care permite asa ceva, asa functioneaza, cu drepturi de acces pentru orice fisier sau folder (director).

32 răspunsuri:
| tttitooorp a răspuns:

Mai bine fa-l invizibil: creaza un folder/ pune-i numele la folder tinand apasat tasta ALT si tastand de la tastele din Num Lock tasteaza numarul 0160 sau 255/ dupa aia dai click dreapta pe folder/properties/customize/change icon/Acum, din acea lista trebuie sa alegi icon-ul care nu are nici o animatie, adica cel invizibil/ok/ok si gata e invizibil.

| Marius20 a răspuns:

Eu zic mai bine sa-l "ascunzi" iti spun detalii mai jos happy

| Marius20 a răspuns:

Pentru a ascunde un folder in windows xp se fac urmatoarele :

1. click dreapta pe folderul respectiv
2. proprieties
3. attributes : hidden
4. apply
5. OK

* Ca sa vezi folderul pe care l-ai "ascuns", click pe "My Computer", sus de tot ai "Tools" > "Folder Options" > "View" > apoi exista o subcategorie numita "Hidden files and folders", ea este bifata "Do not show hidden files and folders", ca sa-l vezi dai "Show hidden files and folders" apoi, Apply & OK. Initial folderul apare putin "sters" asta pentru a-ti arata ca este un folder "hidden".

* Ca sa nu-l mai ascunzi in loc de "attributes : hidden", debizezi casuta "hidden" apoi, Apply & OK.

| somebody a răspuns:

Am o idee mai buna. Poti ascunde fisiere intr-o poza.Incearca asta:
http://www.youtube.com/watch?v=qAc2AytP8i8

| leluc a răspuns:

Linux are aceste servicii...in windows nu stiu daca exista asa ceva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Folosesti programul Folder Password Expert. Il gasesti pe internet. Functioneaza o perioada de 30 de zile fara serial. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca programul asta Lock Folder XP, si de aici downladezi programul http://www.everstrike.com/.succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da trebuie sa intri pe www.parole.ro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dagi doar codu pe folder si il pui intr-un plic

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foloseste winrar rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foloseste "folder password expert"... poti pune parola la un folder, dar din pacate poti pune doar la un folder mai mic de 50MB

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Marius20 am facut si eu cum ai spus u si nu mai pot sa fac sa apara folderul vrea si eu raspuns

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine este sa pui ce vrei tu intr-o arhiva winrar si sa o parolezi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu nici eu spuneti-mi si mie rog

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu as vrea si eu sa pun si nu stiu cum sa fc?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aveam eu un program care iti punea parola la foldere...cauta pe net ca sunt foarte multewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Marius20 are dreptate, e chiar buna faza cu hidden happy la un moment dat laughing am uitat si eu c-am folderu :-ss! Faceti cum zice el... fiti atenti si urmati toti pasii

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru tine somebody e stupid nu poti sa faci asa ceva. Dar ca sti darrli nu conteaza si eu caut tot asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Clic dreapta pe folder > RENAME> Tii apasat "alt" apoi de la NumLock Apesi "255" (fara ghilimele). Acum aveti folferul fara nume.numai ramane dacat sa-l faceti invizibil,,, Clic dreapta pe el >Proprieties > Customize >Change icon >si alegi poza (invizibila) Si cam asta e tot...nimeni nu-ti vede folderul. fara parola si alte tampenii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sau te duci in properties/customize si schimbi aspectul icoanei(poti s-o camuflezi ca ''Recycle Bin'' sau alte foldere.big grin

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Marius am facut ce ai zis tu dar acum nu imi mai apare deloc folderul straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca il ascunzi, ai posibilitatea sa nu il mai poti face vizibil, depinde de windows presupun... Orice prost isi va da seama cand va intra intr-un folder si vede 2 fisiere "poze, documente" care au o capacitate de 3 gb...

| nicckkoo a răspuns:

Marius20 m.am luat dupa u...si cand am vrut sa.l fac din nou vizibil nu ma mai lasa deci ce fac acum?laughing

| pink_2358 a răspuns:

My Computer", sus de tot ai "Tools" > "Folder Options" > "View" > apoi exista o subcategorie numita "Hidden files and folders", ea este bifata "Do not show hidden files and folders", ca sa-l vezi dai "Show hidden files and folders" apoi, Apply & OK. citeste cu atentie... dupa ce ai dat tools si folder options iti apare un cadran, acolo ai sus de tot in rand insirate: general, view...etc. pe tine te intereseaza view dai clik acolo si dupa urmezi pasii de mai sushappy sper sa ti fie de folos

| zety a răspuns:

Downloadeaza folder guard :) instaleazal si mai departe uitate pe youtube.com http://www. youtube.com/watch? v=sqhbtOZGik4 [atentie nu sunt eu cel ce vorbeste de pe youtube =)) are voce de copil tampit :))