| Alexandrup a întrebat:

Cum scap de viermii de calculator?

14 răspunsuri:
| EuAli a răspuns:

Instaleaza MalwareBytes.
Scanezi si apoi dezinfectezi happy
O zi buna!

| MaskOfSanity a răspuns (pentru al3xander):

Dacă ai vierme, nici că poţi băga vreun antivirus. Nici scanare online nu poţi face. Îţi opreşte tot.

| al3xander a răspuns (pentru MaskOfSanity):

Exista "Safe Mode" sau WinPE

| Crucified a răspuns:

Scaneaza-ti si tu pc-ul si apoi stergi virusii din fisierele infectate. laughing

| MaskOfSanity a răspuns:

Reinstalezi SO-ul şi formatezi hardul. Viermele, din câte ştiu eu, afectează şi celelalte fişiere, nu numai executabilele. Dacă vrei să-ţi salvezi câteva fişiere le bagi pe un stick şi îl scanezi apoi cu Avira. Deşi, recomand să te lipseşti de salvat şi să ştergi tot.

| Alexandrup explică (pentru MaskOfSanity):

Am citit pe microsoft.com ca iti ia din date, si iti scade viteza de net

| MaskOfSanity a răspuns (pentru Alexandrup):

Mie mi-a prăjit un hard. Adică, cred că de la asta e. Am citit pe undeva că-i dă comenzi proaste.

| PopândăuIRătăcit a răspuns:

Cu otrava sau cu un antivirus. happy

| tlaura a răspuns:

Antivirus thinking

| daniel2forea a răspuns:

Safe mode sau nu...cel mai bine este sa reinstalezi sistemul de operare si sa bagi un antivirus bun.Mie mi-au prajit un hard acesti "viermi"

| al3xander a răspuns (pentru daniel2forea):

Nu neaparat. tu imagineaza-ti ca la tine nu conteaza asa demult ca reinstalezi windows-ul insa daca ai un server cu exchange sau citrix ai sa faci tot posibilul ca sa stergi virusii fara sa reinstalezi windows-ul.
asta cu HDD-ul prajit era din cauza ca supraincarca HDD-ul (in sensul ca scana, creea fisiere cu biti la nimereala si asa mai departe). virusii nu pot strica direct componentele calculatorului decat prin supraincarcare (procesor, RAM, HDD)

| denisadr a răspuns:

Iti reinstalezi wydow si iti bagi antivirus precum NOD32.

| astainumelemeu a răspuns:

Sa nu-ti iei eset ca da alarme false de fiecare data cand deschizi calculatorul.Iti poti descarca de pe net 3 programe care impreuna actioneaza ca unul.
1. Avast! uite aici http://avast.en.softonic.com/download#downloading
2.Comodo firewall aici http://download.chip.eu/......09884.html
3.Avg x64 http://www.softpedia.com/progDownload/AVG-Free-Edition-Download-6858.html aici dai in stanga la softpedia eu installer
sper ca te-am ajutat