| rox_8767 a întrebat:

Cum se calculeaza compozitia procentiala pentru Ca3(PO4)2 dk puteti sa mi explicati

Răspuns Câştigător
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Asta trebuia să înveţi la şcoală, deci nu e temă.
Trebuie folosită regula de trei simplă. Mai întâi afli masa totală a substanţei, adică 3X masa calciului+ 2X masa fosforului+ 8X masa oxigenului. Dacă introduci datele în regula de trei simplă va ieşi ceva de genul
Mtotală mcalciu mfosfor moxigen
100 x%calciu y%fosfor z%oxigen.
Unde mcalciu este 3X masa calciului din tabelul periodic, iar la fel se procedează cu fosforul şi oxigenul (de 2 respectiv de 8 ori masa din tabelul periodic)
La acest punct, dacă le înlocuieşti, necunoscute vor fi doar x, y şi z. Dacă ai învăţat regula de trei simplă, atunci nu ai avea probleme în a rezolva restulhappy

1 răspuns:
| jamesdoe a răspuns:

Compozitia procentuala?
Se afla masa molara a substantei si a fiecarui element, iar apoi se raporteaza la 100g de substanta.