| Vasque a întrebat:

Cum se conecteaza un generator de curent alternativ monofazat la instalatia electrica a unei case?

1 răspuns:
| MateiSebastian a răspuns:

Dacă generatorul are și o ieșire trifazică, ar fi mai bine să conectezi câte o fază pe fiecare din cele două intrări din siguranța principală. Puterea debitată ar fi mai mare decât cu o singură fază dar s-ar putea să facă figuri aparatura electronică din casă din cauza unor defazaje ce apar în generator.
Dacă nu ai trei faze, atunci iei faza și nulul care sunt pe una din ieșirile generatorului și le bagi in siguranța principală (acolo unde sunt băgate de obicei firele de la rețeaua electrică).
Oricum, nu cred că ai un generator care să țină o casă.
Nu recomand experimente de acest gen, tot ce am spus eu e simplă teorie, nu am încercat vreodată aceste lucruri.