| alexutzu00791 a întrebat:

Cum se etansaza sonor o camera, sa nu permita sunetul din casa?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de gradul de izolare dorit si de scopul acestuia.
Daca nu doresti sa ramana camera acustica, atunci aplici pe perete un strat de polistiren expandat de 3 cm grosime, peste acesta un strat de burete (2-3 cm), urmat de un rand de de cofraje de oua (cum s-a spus si de Rebecca) sau carton ondulat multistrat, acoperit cu inca un strat de burete + poliester expandat. Stratul superior se acopera cu un material textil moale si gros (ex. catifea sau covor mocheta groasa).
O astfel de izolatie fonica suplimentara (inclusiv podea+ tavan + tevi) asigura o atenuare fonica de peste 40 dB (uzual 80-90 dB).
Evident, o izolare fonica serioasa necesita o proiectare si executie de exceptie din partea unui specialist experimentat in domeniu (la nevoie contacteaza-ma in privat).

5 răspunsuri:
| cappodonna a răspuns:

Pe cine ai sechestrat sau ai de gand sa sechestrezi si nu vrei sa se auda tipetele big grin rolling on the floor Du-te in metro sau praktiker si cumpara vata minerala se vinde la sul nu mai stiu exat cat are un sul, ideea e sa ati masori incaperea cand te duci sa o cumperi ca sa nu iei mai multa ca e destul de scumpa.Se lipeste pe pereti, pui plasa dupa adeziv dupa aracet si dupa dai cu lavabil-e ca si cum ti-ai izola camera cu poliester. ce e naspa; daca dai cu pumnu in perete se face gaura sad SUCCES

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca pui cofraje de oua pe pereti nu se mai aude nimic sau mai e o chestie dintr-un material...care se pune de obicei la studiourile de muzica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chestia cu cofrajele de ou este ieftina si eficienta (TESTAT PERSONAL), dar trebuie izolata fonic si usa (eventual si pardoseala)Cu pardoseala e cel mai complicat...

| razispeed a răspuns:

Tapeteaza camera cu burete, se gasesc cateva modele in comert care ar merge pentru asta, ma gandeam si eu odata sa ma apuc dar era cam costisitor

| alex_7974 a răspuns:

Din cate stiu eu si vata minerala izoleaza acustic...