| DeDeDeeaSweety a întrebat:

Cum se fac, apar updaturile pentru Windows? De unde vin ele, de unde si le ia PCul/laptopul?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca nu il ai cu licenta e bine sa inchizi update-urile.

| RAY a răspuns:

Niste programatori creaza lucruri care îmbunătățesc sau repara erorile apoi testeaza sa vada cum functioneaza implementarea acelui program,orice primesti tu a fost initial beta, apoi dupa ce se testeaza si se verifica se trimite spre useri, in functie de server, nu la toti o data, sunt si programatori amatori care trimit rapoarte =asta poti si tu sa faci, care testeaza sa vada, cei drept windows 10 s-a schimbat mult de la lansare

| mihai69 a răspuns:

Se fac la sediul Micro$oft și „se iau" din internet.

| SkyPilot a răspuns:

Ai in acest articol toata povestea, inclusiv istoria:
http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Update

| Lioana a răspuns:

Update-urile vin de la Microsoft si se iau de pe internet atunci cand esti conectata.
Windows-ul isi cauta singur update-uri in locatia stabilita de producator.

| ziftode a răspuns:

Update-urile de windows vin NUMAI de la Mircosoft

pentru windows 10
click pe start, in stanga, deasupra butonului de power, un buton care arata ca o rotita dintata, si care e settings
apare o fereastra acolo si apesi pe update and security si apoi windows update

windows 7, start, control panel si in dreapta sus la search scrii update, sau il cauti printre icoane (si sunt o tona)

windows xp, start, control panel, system, tabul cu windows update

acum, pe vremea XP, TREBUIA sa tai update-urile (pe vremea aia nu avea nimeni windows cu licenta)
la win 7 trebuia sa tai un singur update, si mergeau restul, insa sunt foarte multi si in ziua de azi care taie update-urile
windows 10 daca nu ai licenta, oricum nu vin update-uri

morala, in mod normal update-urile vin automat la windows 10 (si nu sunt foarte usor de taiat) la win xp si 7, trebuie sa alegi la instalare daca vrei update-uri automat sau nu, si majoritatea aleg fara

deci in functie de, ce windows ai, verifica daca ai update-uri!

| DeDeDeeaSweety explică (pentru ziftode):

Ma gandeam une tin depozitate cei de la Micosoft aceste updateuri pe care sa le iei, pe ce servere, repository.

| ziftode a răspuns (pentru DeDeDeeaSweety):

Cauta akamai pe google, asta a fost primul care a gandit asa ceva, si practic e un sistem de cloud pentru download-uri

adica, tu iei update-urile de la "Microsoft", daaaar, serverul de pe care le iei e in Romania, la cateva hop-uri distanta, nu in America (la 27 de hopuri distanta, si peste ocean)... lor practic le convine sa tina un server aici, pentru ca practic e mai ieftin, oricum ei au sediu in Romania si odata ce apare un update, e transferat aici, o singura data, dupa care toti din Romania il iau de aici in loc sa ii coste pe ei banda inter-continentala, si prin ocean

| Csander a răspuns:

De pe internet.