| miamiiam a întrebat:

Cum se face polistirenul expandat?

5 răspunsuri:
| kh1ss a răspuns:

Polistirenul Expandat (EPS) este probabil intalnit mai des in viata de zi cu zi - este spuma alba din ambalaje de produse, izolatii, caserole, etc. Consista din aproximativ 95% aer si mai putin de 5% polistiren. Granulele de polistiren sunt incalzite cu aburi pentru a se expanda si a forma blocuri de densitate scazuta.Acest tip de polistiren are un cost mai redus si greutate mai mica - de obicei cantareste intre 15 - 30 kg / metru cub. Desi nu se degradeaza, este de multe ori reciclat.

| andi a răspuns:

Fabricarea de pluta : este o parte de mici perle de polistiren expandat care intial sunt pre-expandate. Un alt proces, dupa un timp de repaus pentanul continut de perlele din plastic se dilata si polistirenul se imblanzeste. Aceste doua situatii simultane expandeaza pe de o parte perlele si pe de alta banii. Odata obtinut produsul pe care il cunoastem pe piata, pentanul se distribuie spre exteriorul celulelor microscopice si se substituie cu aer.

| andi a răspuns:

Kh1ss, intrebarea era cum se fabrica, nu ce este. tu nu ai citit intrebarea...sorry

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De unde as putea sa-mi cumpar aparatura de facut polistiren?

| MeraO a răspuns:

Uite aici un filmulet unde vezi exact tot procesul tehnologic de fabricare al polistirenului https://www.youtube.com/watch?v=6SlspfCPF2k