| costinvlad a întrebat:

CUm se face un stick cu windows xp daca imaginea nu este bootabila? Cu imgburn nu merge. Ms.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Ma indoiesc ca, acel disk de imagine sa nu fie bootabila. Poate cineva "l-a lucrat" prost... :D

Intra si incearca de aici, conform descrierii:
http://softlay.net/......nload.html

18 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Uite imagine boot-abila: http://bit.ly/2HDwhIM
Pe stick se poate scrie cu Rufus. Pe DVD merge cu ImgBurn dar si cu PowerISO, Nero, etc.

Bula
| Bula a răspuns:

Foloseste RUFUS.

| costinvlad explică (pentru Bula):

E o imagine ce nu este bootabila. Imi poti da un link cu imagine Windows XP bootabila? Pe 64 bit ca am 8 GB DDR4. Ms.

| ziftode a răspuns (pentru costinvlad):

Lol, NU AI SPUS ca vrei 64bits si 8G ram, atunci iti trebuie XP x64 care au fost FOARTE RARE (cand aparut vista x64 putini aveau procesoare x64 capabile, cu atat mai putin mai mult de 3G de ram, iar cand in sfarsit au avut, a aparut vista x64, iar pe laptopurile care veneau cu vista NU mergea XP-ul, asa ca a fost folosit FOARTE PUTIN)

si o sa ai probleme mari chiar cu XP-ul asta (x64) pe un caculator cu DDR4 (care e de ultima generatie), eu personal te sfatuiesc serios sa o lasi balta, mai ales ca...

XP NU se gaseste pe net... fara piratare, la 7 mai stiu un link care il ia direct de pe serverele/site-urile de la Microsoft FARA SA FIE PIRATARE de nici un fel, iar win 10 chiar are un tool special de la Microsoft numit Media Creation Tool
si mai ai o problema:

EU NU AM FOLOSIT NICIODATA WINDOWS XP NESPART, nu sunt mandru de asta, dar, un windows XP nespart o sa crape din motive de inregistrare, iar cum sa il sparg un windows XP nu stiu, de asemenea (cel putin eu personal) NU O SA POSTEZ ASA CEVA AICI, CHIAR DACA AS STII DE UNDE, adica faci piratare pe barba ta!

asa ca, success sa gasesti un XP, sa il faci sa mearga pe un laptop modern, sa il spargi, etc.... DOAR CA SA AI XP
(mi se pare masochism PUR) tongue

| costinvlad explică (pentru Bula):

Dar facand un MS-DOS startup disk nu merge? Adica fac MS-DOS si pun fisierele pe stick direct. Am gandit bine? SI execut setup.exe. Ms.

| Bula a răspuns (pentru costinvlad):

Din pacate, "setup.exe" este un executabil windows.
Ca urmare, nu cred ca va functiona sub DOS, ca comanda data in prompt.

In Rufus, alege "imagine iso" si va functiona.

| costinvlad explică (pentru Bula):

Am incercat si cand bootez stick-ul nu face nimic decat acea liniuta.

| Bula a răspuns (pentru costinvlad):

Poate faci o mica confuzie.

Dupa boot-are nu scrie: "Press any key tu run setup" sau asemanator?
Ma refer in partea de JOS a ecranului.

Daca trece un minut si n-ai apasat nici o tasta, atunci incearca sa booteze de pe hard disk sau afiseaza un prompt in asteptare.

Atentie mare!

| costinvlad explică (pentru Bula):

Nu scrie. Poate trebuie facuta imaginea bootabila? Adica daca merge doar la DVD? Si la laptop trebuie facuta altfel? Merge cu unetbootin? Ms.

| Bula a răspuns (pentru costinvlad):

Ceva ai neglijat sau nu ai setat cum trebuie.
Foloseste Nero pentru a face CD bootabil sau Rufus, sa faci stick bootabil.
Am incercat imaginea descarcata de pe link-ul care ti-am dat si functioneaza ambele, butabil.

| costinvlad explică (pentru Bula):

Ok. Ms. Oare este de la secure boot? Ceva? Cum ai facut-o? GPT(Guid Partition Table)? Ms. Mult de tot.

| Bula a răspuns (pentru costinvlad):

Ma indoiesc ca, acel disk de imagine sa nu fie bootabila. Poate cineva "l-a lucrat" prost... :D

Intra si incearca de aici, conform descrierii:
http://softlay.net/......nload.html

| sierra1 a răspuns:

RMPrepUSB iti permite să adaugi la un stick bootabil și alte fișiere. Cu alte cuvinte pui imaginea ta nebootabilă pe un stick bootabil. Dar tu vrei să reinstalezi de pe imaginea ta?
- totusi incearcă programul, știe multe. Face și chestii bootable

| ziftode a răspuns:

In nici un fel!
daca imaginea nu e bootabila, trebuie sa gasesti tu partea de boot
habar n-am unde, nu am folosit niciodata o imagine nebootabila de XP
asa ca incearca sa faci rost de o imagine bootabila

in plus Windows-ul XP NU A FOST GANDIT SA PORNEASCA DE PE STICK... DELOC, si sunt niste solutii (stick cu mult-boot si prima oara bootezi o line din meniu, a doua oara alta, si fac imaginea sa se vada virtual ca sa pacaleasca setup-ul), insa idea depinde de cine si cat de bine a implementat-o si pe unele systeme merge, pe altele nu, deci, mult mai simplu sa scrii CD/DVD decat sa te chinui cu asta!

| costinvlad explică (pentru ziftode):

Nam DVD la laptop. E fara unitate DVD. Ms.

| ziftode a răspuns (pentru costinvlad):

Unitate externa USB, daca ai port esata atunci prin portul ala, altfel imaginea iso ar trebui sa suporte USB si sata (pe vremea cand a aparut XP si cu toate Service Pack-urile nu prea era sata)
indea e ca, ori renunti la XP si pui 7, ori o sa fie ceva chin SI JALE pana o sa reusesti, pentru ca practic incerci sa fortezi un lucru prea vechi, puternic depasit de situatia actuala

| andrefrancais a răspuns:

Iei imaginea iso http://getintopc.com/......-download/
Folosesti rufus pentru a creea imagine bootabila

| costinvlad explică (pentru andrefrancais):

Nu este bun pe 32 bit ca este instabil. Adica vede numai 4 GB. Dar stick-ul tot nu a mers sa il fac.O sa mai incerc maine. Ms. All.

| costinvlad explică (pentru andrefrancais):

Nu porneste de pe stick. Ramane la aceea liniuta.