| Geoops a întrebat:

Cum se foloseste random.org?
Adica stiu ca apesi pe chestia aia, si iti apare un numar. apoi. ce trebuie sa faci? Pagina mea de pe facebook face un concurs..si castigatorul este ales prin Random. dar nu prea stiu cum se foloseste thinking

Răspuns Câştigător
| Helăăăăăuu a răspuns:

Atribui cate un numar fiecarui concurent, apoi fixezi pe random intre 1 si n participanti ( n reprezientand numarul de concurenti ). pe random iti va alege un numar intre 1 si n ( n - nr. participanti ) si numarul acela il are un concurent. acela va fi castigatorul. happy

20 răspunsuri:
| DimLight a răspuns:

Pai alegi un numar de inceput si un nr de sfarsit(ex. 1-100) si genereaza un nr intre ale, poti alege de la integers sa iti genereze mai multe nr. pentru mai multi castigatori, la fel.

| Geoops explică (pentru DimLight):

Ok..imi genereaza un numar, si ce e cu numarul ala? Cum stiu cine a castigat?

| DimLight a răspuns (pentru Geoops):

Ba fata hai da nu ai cap sa gandesti? atat face situ ala genereaza numere, numerele alea trebuie sa fie atribuite fiecarui utilizator. castiga cine are numarul ales

| Geoops explică (pentru DimLight):

:-| Daca nu pot intelege, nu trebuie neaparat sa jignesti.

| Geoops explică (pentru Helăăăăăuu):

Mersi

| Helăăăăăuu a răspuns (pentru Geoops):

Funda? puppy dog eyes

| DimLight a răspuns (pentru Geoops):

Pai daca nu intelegi nu faci concurs, ceri ajutor pentru a face ce zici tu acolo, in fine. am zis mai mult in glumawinking
ca sa faci ce zici trebuie sa numerotezi cumva userii sau fiecare sa isi zica numarul atunci cand se inscrie pe fb sau da like sau ce face acolo si in functie de nr sau nr alese cu random.org o sa dai premiul castigatorului. dar aici intra in discutie daca userii or sa aiba incredere adica trebuie sa stabilesti o ora pentru extragere sau sa programezi o extragere pe random.org pentru a nu putea fi masluita, stiu ca aveau o astfel de optiune dar nu am mai folosit situ ala de mult timp.

| Geoops explică (pentru DimLight):

Nu l-am facut inca, urmeaza

| Geoops explică (pentru Helăăăăăuu):

Numere intr-o ordine anume? Adica ordine Crescatoare?
Scuze ca intreb asa multe.Nu l-am mai folosit niciodata
Daca imi raspunzi, poate iti dau funda

| Helăăăăăuu a răspuns (pentru Geoops):

Da, ca sa fii corecta trebuie sa le dai numerele in ordine!

| Geoops explică (pentru Helăăăăăuu):

De ex: Imi genereaza numarul 20.
Eu le spun concurentilor sa scrie "particip" daca participa
Atunci. numar 20 de persoane. si a 20-a castiga?

| Helăăăăăuu a răspuns (pentru Geoops):

POti sa ai N concurenti. Nu castiga ultima persoana. Castiga a dpouazecea. Ce e asa greu? straight face

| Geoops explică (pentru Helăăăăăuu):

Exact asta am spus si eu.

| Helăăăăăuu a răspuns (pentru Geoops):

Da, exact asa. Acum am studiat mai bine.winking. Fundita deci? puppy dog eyes

| Geoops explică (pentru Helăăăăăuu):

Ti-am dat :*

| Helăăăăăuu a răspuns (pentru Geoops):

Atribui cate un numar fiecarui concurent, apoi fixezi pe random intre 1 si n participanti ( n reprezientand numarul de concurenti ). pe random iti va alege un numar intre 1 si n ( n - nr. participanti ) si numarul acela il are un concurent. acela va fi castigatorul. happy

| Helăăăăăuu a răspuns:

Cum se numeste pagina ta? puppy dog eyes. A mea e Smile'

| Geoops explică (pentru Helăăăăăuu):

Youu Makke my Smile. Nu am facut concursul inca, dar ne gandeam happy

| Smiley_Marria_1998 a răspuns:

Nici eu nu-s tiu cum se foloseste, cum se numeste pagina ta? A mea se numeste Kiduu.

| liviucp a răspuns:

Cum blochez site random