| Tibb a întrebat:

Cum se numeste cel ce repara calculatoare? Adica HardWare?
Cel care schimba componente si care repara erori ale PC-ului(Nu stau sa dau exemple de erori, stiti voi, sunt foarte multe)
Am cautat pe internet dau cand scriu: despre IT arata doar software, nu si hardware. Ce lideru/Faculatate ar trebui sa urmez ca sa invat hardware si repararea erorilor la perfectie?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Depanator calculatoare. Sau inginer electronist.
Liceu de informatică sau electronică, facultatea de electronică sau automatică (secția calculatoare).
Evident, ce înveți la școală e inutil în practică în 98% dintre cazuri, că așa e la noi, dar măcar ai o oarecare bază de cunoștințe de la care poți porni. Ca să fii bun la depanare hardware, trebuie să lucrezi tu, direct. Stai pe lângă unii la un centru de service, poate furi ceva meserie...

4 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Tehnician calculatoare

Iar facultate, depinde. Dar facultatea nu te invata tot. Practica ta si pasiunea conteaza enorm.

Răspuns utilizator avertizat