| SilentRain a întrebat:

Cum securizez o adresă de email care în trecut a fost "spartă " parola?

1 răspuns:
| danuker a răspuns:

1. Schimbi parola
2. Adaugi un al doilea factor de autentificare (de exemplu, SMS pe telefon, TOTP, sau dacă ai mai multă nevoie de securitate, FIDO U2F cu hardware special pentru asta).
3. Încerci să îți dai seama de ce ți s-a spart parola precedentă.

Posibile cauze:

1. E simplă, ai notat-o undeva, sau o refolosești pe alte site-uri? Folosește un password manager (cum ar fi https://keepassxc.org/ ) să generezi parole unice pentru fiecare site. Altfel, un atacator o poate ghici sau sparge pe un site ușor de spart, și apoi încerca pe email.
2. Cineva a avut acces la calculatorul tău? Blochează-ți ecranul.