| anonim_4396 a întrebat:

Cum setez ca videoclipurile sa ramana 16:9 in VlC?
M-am saturat sa selectez de fiecare data.

Răspuns Câştigător
| nirocino a răspuns:

Da, am gasit un link care explica exact in 4 pasi:
http://superuser.com/......eos-in-vlc

5 răspunsuri:
| nirocino a răspuns:

Dupa ce porneste filmul in VLC faci click dreapta - "VIDEO", bifeaza "Adapteaza fereastra intotdeauna", iar la aspect ratio bifezi prima varianta - "IMPLICIT". Eu asa il am si functioneaza.
Iti recomand si alte playere pentru filme, Media Player Classic Home Cinema, Daum Pot Player sau BS Player! Bafta!

| anonim_4396 explică (pentru nirocino):

Unde apar astea? Il am pe engleza si nu apare nimic sa adaptez la video

| nirocino a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci click dreapta pe filmul deschis in VLC, chiar pe imagine, se deschide o lista si te duci la VIDEO.
Cand ajungi la VIDEO se deschide o alta lista in dreapta si bifezi ALWAYS FIT WINDOW.
Pe aceeasi lista undeva mai jos este Aspect Ratio si cand ajungi in dreptul lui apare o alta fereastra in dreapta unde bifezi prima optiune DEFAULT.
Bafta!

| anonim_4396 explică (pentru nirocino):

O am bifata, faza e ca eu vreau sa fie 16:9 default

| nirocino a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, am gasit un link care explica exact in 4 pasi:
http://superuser.com/......eos-in-vlc

| Mirela78 a răspuns:

Preferinte > Video. Poti specifica raportul de aspect în campul numit "source aspect ratio"