| mortix123 a întrebat:

Cum sterg absolut tot de pe hard disk? Inclusiv windowsul si daca ma poate ajuta cineva step-by-step

2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Formatarea unui hard se poate face prin procesul de reinstalare Windows.
La un moment dat, iti arata spatiul de pe hard si te intreaba pe ce partitie sa intre sistemul de operare. Printre optiuni exista si posibilitatea de a sterge toate partitiile si a le reface, pentru a te asigura ca hardul este formatat cum trebuie (practic, repartitionezi hardul si pui Windows-ul pe partitia C).
Un hard mai poate fi formatat si prin anumite utilitare, dar care sunt lansate direct de pe cd sau stick usb bootabil. Un astfel de pachet de programe este Hiren's Boot Cd, pe care il gasesti pe pagina oficiala.
Oricare ar fi varianta aleasa, trebuie sa cunosti procedura folosirii lor, pentru ca lucrurile sa iasa cum se doreste, adica de la foarte bine in sus.winking
Ce Windows vrei sa reinstalezi pe el?

| PainTech a răspuns:

Cred ca este destul de evident ca nu poti formata partitia cu Windows cand Windows-ul este inca pornit.

Cel mai simplu mod ar fi bootarea de pe un DVD/Stick cu Windows. Cand ajungi la pasul in care te pune sa selectezi o partitie, pur si simplu formatezi tot si iesi din installer.

Poti incerca din Command Prompt comanda "format C: /fs:ntfs" dar ma indoiesc ca o sa functioneze.

Motoda alternativa :
Formatarea nu distruge complet datele de pe HDD, pentru asta poti folosi un soft de distrugere informatii precum DBAN.

Doresti instructiuni mai exacte?