| TomyBrave2019 a întrebat:

Cum stiu daca e sigur sa imi incarc bateria externa la priza? (Am incarcator pentru Samsung S20 si bateria 10000 Ah Mi Power Bank 3 Ultra Compact

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Ar trebui să meargă. Depinde de încărcător dacă poate da curentul necesar pentru încărcarea bateriei. Dacă a mers la telefon înseamnă că ar trebui să meargă și la baterie. Dacă încărcătorul se încălzește prea tare sau dacă se oprește, atunci trebuie alt încărcător.
https://mi-home.ro/mi-power-bank-3-ultra-compact-10000mah

| TomyBrave2019 explică (pentru halogen001):

Ok, si cum stiu daca se potriveste incarcatorul la baterie? nu ma prea pricep si nu as vrea sa se arda bateria sau cine stie ce laughing

| halogen001 a răspuns (pentru TomyBrave2019):

Https://manuals.plus/......act-manual
Bateria pare să aibă 2 moduri de încărcare. Primul mod e cel obișnuit mai lent la 5V/2A= 10W când se folosește pentru încărcarea mufa micro USB de la baterie, deci mufa cea mai mică de lângă butonul de verificare a stării de încărcare.
Al 2-lea mod de încărcare e prin mufa USB-C mufa mijlocie și se încarcă mai repede la 9V/2, 5A= 22, 5W.
Dacă încărcătorul nu e făcut bine sau dacă nu se potrivește, atunci se poate încălzi și se poate arde încărcătorul. Trebuie urmărit la prima încărcare cum se încălzește încărcătorul. Dacă încărcătorul se încălzește mai mult decât atunci când încarcă telefonul, sunt șanse să se ardă (încărcătorul).
În mod normal, încărcătorul ar trebui să meargă bine, pentru că atât încărcătorul cât și bateria au circuite care determină automat tensiunea și curentul la care se face încărcarea.
Sigur nu se știe câtă compatibilitate e între încărcător și baterie, pentru că fiecare le face în felul lui.
https://www.digitalcitizen.life/fast-charging-standards/
Se zice că în caz de incompatibilitate, încărcarea se face mai încet, fără să se ardă nimic.

| TomyBrave2019 explică (pentru halogen001):

Am folosit incarcatorul telefonului si s-a incarcat repede, dar incarcatorul s-a incalzit destul de tare. la el, ambele capete sunt de acelasi tip, usb c, deci nu pot folosi capatul mai mare al cablului primit cu bateria.

| halogen001 a răspuns (pentru TomyBrave2019):

Înseamnă că merge bine, dar dacă se încălzește puternic, în timp se arde încărcătorul. Ar trebui alt încărcător ca să rămână încărcătorul ăsta doar pentru telefon.

| TomyBrave2019 explică (pentru halogen001):

Ok, multumesc!

| halogen001 a răspuns (pentru TomyBrave2019):

Cu placere!

16 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

E sigur. La priza este si recomandat. Eu folosesc incarcatorul de la telefon.

| RxTx a răspuns:

Tu trebuie sa o incarci intr-un incarcator
intr-o sursa care sa ofere 5v 2... 4Amperi
Daca este sa o iau literal motamo direct in priza inseamna ca ai lua un cablu i-ai taia mufa si ai baga firele direct in priza
Asta inseamna direct in priza
Poate ca tu ai vrut sa spui daca este normal sa iti incarci bateria externa intr-un incarcator dinasta pentru telefoane mobile care are mufa de usb si acel incarcator se alimenteaza intr-o priza de 230v.

Da direct in incarcator si incarcatorul in priza asa se face!
Doar daca incarcatorul este unul normal mai vechi de 2 ani si-a puerdut din calitate asa ca sa mai uscat un condensator din el si se va incarca acea baterie mai greu
Acum depinde si de incarcator pentru ca sunt incarcatoare destepte cu incarcare rapida sau incarcare ultra rapida pentru usb 3.0
De exemplu un incarcator banal scoate 5 volti si 500ma
asta inseamna ca se va incarca intr-o saptaana acea baterie
Un incarcator banal pe care scrie doar o singura tensiune de exemplu doar 5v si 1 A sau 2 A iti incarca bateria in 48 ore

Un incarcator mai de calitate pe care nu prea ai de pe unde sa il cumperi care scoate 5 volti si 3...5A iti incarca bateria in 28 ore

DAR EXISTA SI INCARCATOARE RAPIDE SI ULTRA RAPIDE
Cum functioneaza un asemnea incarcator rapid si unul ultra rapid
de exemplu acest incarcator contine in el un circuit integrat un adevarat computer exact ca si cand ar fi un laptop in miniatura in acel circuit intergrat are si ram si procesor si soft...
asa ca acel circuit integrat va face retea cu bateria ta si va comunica cu ea
bateria trimite ceva date si comunica cu incarcatorul incarcatorul comuica cu bateria si isi afla unul altulia caracteristicile tehnice prin anumite protocoale.
Si porneste incarcarea pe tensiunea de 5volti dar daca au comunicat si au negociat in urma negocierii incarcatorul rapid poate sa se apuce sa dea impusuri chiar si de 9volti
sau incarcatorul ultra rapid poate sa dea impusuri chiar si de 12 volti daca bateria accepta asa ceva.
( Exista incarcatoare si baterii care trimit chiar si 2000 de volti
mai rare dar exista si telefoane a caror incarcare incepe pe 5volti apoi dupa comunicare incepe sa cresca tensiunea pana la 2000 de volti
acetea vor fi in viitorul foarte apropiat mai accesibile tuturor oamenilor momentan sunt foarte rare vorbesc despre ele doar de principiu aici
Mai exista si alte tipuri de power management tipul in care chiar batria controleaza ce temsiune sa primesca de la incarcator pentru ce perioada de timp si cu ce amperaj in functie de factorul de umplere in functie de un ampermetru pe care ia in consideratie un circuit integrat procesor ce asista incarcarea care se afla in interiorul bateriei si in fuctie de ceva senzori de temperatura ptc de 10K )

Cred ca am uitat sa iti spun ca si cablul conteaza extraordinar de mult, daca ai un cablu de poasta calitate se va incarca intr-o saptamana chiar si cu un incarcator extraordinar de bun

| mihai69 a răspuns:

Dacă nu era sigur, nu ar fi fost la vânzare.

| Iote a răspuns:

Su unde in alta parte ai vrea sa o incarci? Pentru bateria externa este alta varianta decat priza?

| cfrtobias a răspuns:

N-are ceva bec ca se incarca?

| TomyBrave2019 explică (pentru cfrtobias):

Ba da, normal, de incarcat, se incarca, dar as vrea sa stiu daca incarcatorul e compatibil cu bateria, ca sa fie sigur

| cfrtobias a răspuns:

Pentru "lote" ca eu am acasa https://www.emag.ro/......DTJSL3BBM/

| Danny28 a răspuns:

La priză e recomandat. Dacă stai să încarci un powerbank de așa capacitate la un PC sau laptop, te apucă o săptămână.

| TomyBrave2019 explică (pentru Danny28):

Deci orice incarcator mai nou ar merge la baterie?

| Mihai_Andrei_Neagu_1995 a răspuns:

Nu o mai incarca la priza ca bubuie, la cat de prost esti.