| Ghioaca2002 a întrebat:

Cum vi se pare, este ok?
Calculator Gaming Fortnite, Intel Core i5 4440 3. 1GHz, Asus H81M-A, 16GB DDR3, 1TB, nVIDIA GTX 960 4GB DDR5 128-bit, HDMI

Răspuns Câştigător
| SilviaDulcik a răspuns:

Bună!
Este vorba despre acest calculator, nu? https://www.calculatoareok.ro/......-hdmi.html

Dacă da, recomand pe acesta: https://www.calculatoareok.ro/......25288.html
Ai un procesor mai bun, o placă video mult mai bună. Recomand să optezi pentru încă 8GB RAM și să cumperi separat un SSD de 240GB SATA3. Costul total te va ajunge undeva la 1750 lei dar merită.
Amândouă sunt destul de vechi ca platformă dar oricum nu vei mai face upgrade la acest calculator în viitor. În viitor îl vei vinde cu cât vei reuși și vei cumpăra unul mult mai bun și mai nou.

Cel pe care l-am recomandat rulează toate jocurile apărute cu setări grafice pe High și rezoluția 1080p fără probleme, unele cu peste 60 cadre pe secundă.

| Ghioaca2002 explică (pentru SilviaDulcik):

Multumesc, dar face diferenta atat de mult placa video? Este de 4gb gtx si acea unitate vine si cu water culling si overlock +spatiul de stocare este de 1 tb si am 16 gb ram, am avut placa aceasta de 1 gb si duce cel putin in 30 fps cs go /15 fps forntine ( procesor i3 ) el este cumparat cat sa te poti juca jocurile de azi ( 60 fps ) macar si sa pot lucra pe el in diverse domenii

| SilviaDulcik a răspuns (pentru Ghioaca2002):

Bună!
Diferența dintre cele 2 plăci video este mare.
Uită-te aici: https://www.youtube.com/watch?v=ksHaCSRxEKg
Mai mult ca sigur, în ziua de azi, diferența este ceva mai mare, cu ultimele actualizări de drivere pentru plăcile video AMD.

După cum am spus, pe site ai opțiunea să adaugi încă 8GB RAM pentru numai 100 de lei în plus.
Nu cred că ai nevoie de un HDD de 1TB. Unul de 500GB este suficient. Recomand să cumperi un SSD de cel puțin 240GB, pentru a putea instala jocuri pe el, cât și sistemul de operare.
Diferența este destul de mare între cele două calculatoare.

3 răspunsuri:
| Ionut659 a răspuns:

Schimba procesoru cu i7 noua gen și gata, îți vor duce toate jocurile noi cel putin pe medium