| dannyel86 a întrebat:

Cunostintele mele pe partea de tehnologie audio sunt limitate.
De aceea imi permit sa intreb:
Pot conecta, fara niciun risc, un mp3player la boxe pentru pc care se conecteaza la priza? Se poate strica ceva?
(Banuiesc ca raspunsul e valabil si pentru un smartphone).
Multumesc!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Mufa castilor, mufa difuzoarelor si cele de pe PC sunt identice, cu 3 contacte (2+1).
Mufa de iesire a telefonului este diferit de cele de mai sus, incluzand un contact suplimentar pentru microfon, avand 4 contacte (3+1), ceea ce poate crea problema.

4 răspunsuri:
| udrescuf a răspuns:

Da raspunsul este valabil si pentru un smartphone, poti conecta mp3-ul la boxa fara nici o grija.

Bula
| Bula a răspuns:

Iesirea de casti conectezi cu cablu la intrarea "Aux" a unui amplificator de sunet. Poati conecta si la intrare "Line In", dar se va auzi mai slab.

La telefoane trebuie avut grija la mufa folosita pe cablu, deoarece este un contact in plus pentru microfon.
La unele telefoane acesta se poate scurtcircuita sau nu se aud ambele canale. In aceste cazuri e bine sa folosim cablu sau adaptor de la 3/2 contacte, facute expres pentru a inlatura aceasta problema.

| dannyel86 explică (pentru Bula):

Mufa unor casti obisnuite (stereo) nu are aceeasi configuratie cu mufa unor boxe pentru pc?
Eu nu vreau sa conectez telefonul la pc, ci doar la boxele acestuia, ca sa se auda mai tare (nu in stil discoteca, ci cat sa se auda intr-o camera). happy
Voiam sa stiu daca risc sa stric telefonul in maniera asta.

| dannyel86 explică (pentru Bula):

Am inteles. Probabil de aceea telefoanele vin la pachet cu casti compatibile, cu mufe configurate inclusiv pentru microfon. Mersi de lamuriri! big grin Cred ca la un mp3player nu mai discutam de aceeasi situatie.