| Tican_Cristian_1990 a întrebat:

Vreau sa va intreb cum se aduna puterea la boxe audio.
adica : daca boxele mele au puterea de 60W cat vor avea puterea si cu un amplificator de 100w? se aduna?

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Nu se aduna, la puteri peste 60W intra si boxele in distorsiuni, membranele difuzoarelor ajung la capatul cursei, difuzoarele se pot arde sau se pot strica. Daca nu se da amplificatorul la maxim boxele merg normal. E mai greu insa de limitat puterea la 60W cat tin boxele si exista riscul sa se strice boxele. Daca boxele ar fi mai mari, nu ar fi nici o problema (amplificatorul daca e de calitate nu se strica daca e dat la maxim).
Nu de putine ori pe un amplificator scrie 100W, dar in realitate scoate mai putin, caz in care boxele s-ar potrivi perfect. Daca amplificatorul are 100W si boxele au exact 60W, se poate pune un rezistor in serie cu boxa pentru a limita curentul primit de boxe si atunci potrivirea intre boxe si amplificator ar fi mai buna.

Trebuie cunoscute impedanta de iesire a amplificatorului si a boxelor, pe ce impedanta a boxelor amplificatorul scoate 100W. S-ar putea ca potrivirea sa fie perfecta, adica amplificatorul sa nu scoata 100W pe boxe de impedanta mai mare, iar boxele de 60W sa aiba impedanta mare.

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! boxele tale sunt prea mici, amplificatorul ti le va arde garantat, dec i daca amplificatorul scoate 100 w tu ai nevoie de boxe de 100 wati, nici mai mari nici mai mici, ca daca boxa este mai mare decit puterea amplificatoorului îi arzi finalii daca o dai la maxim, daca boxa e mai mică, asa cum ai tu, arzi boxa daca il dai tare, idealul este sa ai boxa intre 70 si 100 watti, si atunci e totul ok.

| Alex_9631 a răspuns:

Nu se aduna puterea boxelor. Puterea maxima ramane a celei mai mari, daca ai mai multe de diferite puteri. In cazul tau 60W. Nu este nicio problema daca amplificatorul este mai puternic, atat timp cat tu iti mentii volumul boxelor sa se auda clar, si nu barait(distorsionat). Daca continui sa le lasi sa se auda distorsionat risti sa strici boxele