| mateielisey a întrebat:

Daca am cumparat un monitor l-am folosit cateva zile dar nu mi-a placut(cred ca era si defect). Se poate sa imi primesc banii inapoi?

Răspuns Câştigător
| CataC a răspuns:

Salut
Conform legii, un produs poate fi returnat pentru contravaloarea in bani, indiferent de motiv, daca:
- e cumparat online
- e cumparat de cel mult 10 zile
- e cumparat de o persoana fizica, nu juridica (individ, nu firma)
Cheltuielile cu transportul la returnare le suporti tu, iar plata nu se face ramburs, se face in cont in maxim 30 zile.
Atat obliga legea, daca magazinul iti ofera mai mult bravo lor, daca nu n-ai ce face.
Bafta

3 răspunsuri:
| skama18 a răspuns:

Da il poti returna la orice magazin nu conteaza ce politica au. legea e lege orice om care cumpara un produs nealimentar il poate returna la magazin in maxim 30 de zile de la data cumparari impreuna cu bonul fiscal. daca nu til primeste apelezi la protectia consumatorului.k doar iti cunosti drepturile nu

| IRemUsI a răspuns:

Depinde de magazinul de unde l-ai cumparat. De politica lor de returnare.

| DrunkenRat a răspuns:

Aici depinde de firma, daca are garantie, da. Intreaba personalul de la firma de la care l-ai cumparat. happy