| adriangabor92 a întrebat:

Daca am doua harduri la calculator: unul de 160 gb si altul de 500 gb care in total fac 660 gb, pot sa fac doua partitii la calculator: o partitie de 330 gb si o alta partitie tot de 330 gb sau pot sa fac o partitie de 160 gb si o alta partitie de 500 mb? Va rog frumos sa ma lamuriti ca nu ma prea pricep.

4 răspunsuri:
| pepe a răspuns:

Poţi face partiţii numai pe fiecare hard în parte.

| Dominicc a răspuns:

Poti sa faci 6 partitii de 100gb

nu conteaza

cand il bagi la formatat se formateaza windowsu si ajunge intr; o faza cant de intreaba ce partitie vrei sa formatezi sau sa stergi etc.

le stergi pe toate si apoi dai create.

faci prima de sa zicem 200gb asta fiind C unde instalezi windowsu

apoi cu restul dai iar create sa zicem de 20 gb
cu restul dai iar create si tot asa...
pana ajungi la 600 cat ai tu.

apoi dai instal pe c. la windows

| Mefisto23 a răspuns:

Frate, da lucrezi la NASA? Ce naiba faci cu 660 GB? Si partitii faci pe fiecare hard.

| whitehair a răspuns:

E ultimul raspuns pe care ti-l mai dau.De obicei pe HDD-ul mai mic se instaleaza sistemul de operare pentru ca acesta sa indexeze mai repede fisierele de sistem, si pentru asta o partitie de 25-30 GB este suficienta.Pe ceilalti 130 GB poti crea o partitie de jocuri.Pe hdd-ul de 500 poti crea una, doua sau mai multe partitii-in functie de ce vrei sa stochezi pe el. Ex:100 GB muzica, 150 Gb videoclipuri, 250 GB filme.