| king5151 a întrebat:

Daca am internet de la Telekom si vreau sa termin cu ei si sa-mi aleg alta firma, ce se poate intampla daca nu mai platesc factura la Telekom?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ești obligat după lege să le plătești toate ratele până la terminarea contractului. Te vor da în judecată, te va căuta executorul judecătoresc și te obligă să plătești tot, te lasă în pielea goală.

| mihai69 a răspuns:

Se întâmplă că tot o să plătești, dar cu majorări, plus cheltuieli de judecată și de recuperare.

| mastadont a răspuns:

Dacă vrei să scapi de ei sună-i și spune-le că vrei să reziliezi contractul pentru că nu ești mulțumit de serviciile lor. Conform legii, nu ești obligat să plătești restul de luni rămase în contract dar s-ar putea ca ei să încerce să te prostească să plătești. Dacă încearcă să facă asta, amenință-i cu reclamație la protecția consumatorului, iar dacă, în urma rezilierii contractului, tot primești facturi, atunci fă-le reclamație și se rezolvă.
Sunt cam hoți ăștia de la telekom, eu până nu le-am făcut o reclamație nu am scăpat de ei.

| mudokins78 a răspuns:

Intri automat in baza de date a lor (telekom) si la urma te vor transfera catre biroul de recuperari (o firma specializata sa recupereze banii companiilor) dupa care e posibil sa fi dat in judecata pentru recuperarea banilor datorati! sa nu mai spun ca nu mai poti face abonament la ei pana nu platesti datoria si trebuie sa treaca inca 6 luni sa iesi din baza de date a rau platnicilor!
Succes!

| AlexandruIV2004 a răspuns:

Cred ca te suna si te intreaba de ce nu platesti, sau chiar iti trimit scrisori, sau iti inchid netu direct?