| anonim_4396 a întrebat:

Daca am net de la Rds pe Pc, oare pot sa conectez si tableta la internet,? dar in asa fel incat sa imi mearga netu pe tableta indiferent unde merg si afara din localitate,,, cam ce accesorii mi-ar trebui mai exact pentru asta? Nu vreau sa fac un alt abonament la Internet, am unu deja, vreau sa il folosesc pe cel de acasa si pe tableta dar in deplasare. Ms si funda!

11 răspunsuri:
| nutepriveste21 a răspuns:

Nu poti, dar mergi la ei si in functie de ce net ai acum poti beneficia de un stick pentru internet gratis. Vezi detalii aici http://www.rcs-rds.ro/internet-digi-net/mobil/prin-modem-usb

| lilcide a răspuns:

Daca ai WiFi in toata casa, da te poti connecta la internet, dar sunt sigur ca nu ai. Deci singura metoda este, suna la ce-i de la RDS si le spui ca vrei WiFi in toata casa sa poti prinde semnal de unde vrei tu in casa sau daca vrei in afara localitatii este WiFi portabil care este un dispozitiv aproape ca un telefon la marime il porti cu tine si ai net unde vrei tu, aici ma refer in Romania ca in alta tara nu stiu daca ai semnal.

| dDiiana a răspuns (pentru lilcide):

Am un wireless pentru tot apartamentu si merg destule pe el...dar pe mine acum nu ma intereseaza sa o folosesc acasa, eu vreau in afara localitatii sau prin oras sa pot sa o folosesc.,. numa ca nu stu ce imi trebuie pentru a o conecta la net, nu stiu ce sa iau ...ca apoi la setari ma descurc eu. so cu wifi ala portabil ce fac. unde il bag.sau cum arata

| lilcide a răspuns:

Asa arata : http://bit.ly/YBvXfK, numai ca eu il am de la cosmote si am net de la ei. Setari nu iti trebuie, il pornesti, activezi internetul si cat te tine bateria poti sa navighezi pe internet...

| relian a răspuns:

Nu poti sa faci ceea ce tu vrei.Asta e tot.Netu tau de acasade aia senumeste home internet ca este doar pentru casa nu si to go.Ca sa ai net pe tableta trebuie sa faci alt abonament la care iti va da ori un sim card pentru tableta ori un flesh din ala sau ceva de genul ala si ai net oriunde ai semnal de la compania ce cumperi. Daca nu vrei sa mai faci un alt abonament atunci nu ai net pe tableta.Ca urmare folosesti tabla doar asa ca sa spui si tu ca ai tableta, adica sa te dai mare.O tableta ori ai la ea internet, ori stiu si eu o folosesti in loc de notes.Cu alte cuvinte nu prea ai ce cumpara, decit sa cumperi alt abonament special pentru tabla.Netul de acasa nu are putere de emitere mai mare de citiva m in jurul casei, asta in celmai fericit caz.

| relian a răspuns:

Vad ca ai pus destule intrebari pe tema asta a netului.Nu ti-a spus nimeni ca nu ai cum sa pui netu de acasa pe tabla si saai net oriunde? Si am vazut intrebai de router cu bataie de 30 de m si etc.Pai daca sa zic ai un router cu bataie de 30 de m cum crezi ca ai putea avea net dincolo de raza asta de 30 m? Ai trecut dincolo pa si la gara.Dar nici la 30 de m nu mai ai net, ori ai dar f slab.Asa ca nu mai intreba ca te asigur ca nu ai cum sa faci ce tu vrei.Credema stiu ce zic.Dar ca sa fii tu lamurita daca nu crezi atunci cel mai bine mergi si intreaba pe aia de unde ai net, spune-le ce vrei tu si sa vezi ce raspuns vei primi.Asta asa sa nu mai astepti pe aici mai stiu eu ce, ori cineva sa iti zica da merge si tu sa fii f bucuroasa, cind de fapt o sa fii dezamagita.Ce poti face cu tableta in caz ca ai telefon si ai pe telefon internet poti da si la tabelta net dupa telefon. Faci ala hotspot si uite asa ai rezolvat problema netului pe tabla.Na uite ca ti-am dat o idee, dar acum depinde daca ai net pe telefon. Daca nu ai asta e stai si te uita la tableta.Cind cumperi un lucru trebuie sa stii pentru ce vrei sa il folosesti exact.Si inainte intrebi peste tot ce si cum si stii ce merge cenu si uite asa in loc de tabla zii si tu cite perechi de pantofii iti luai? Asata daca esti fata.Zic si eu pentru cavoi fetele masurati mai totul in perechi de pantofi.rochii si chestii degenul asta. Upsscuze cred ca am luat-o deja pe linga.Deci cam asa sta treaba cu tableta ta. Spor la ingtrebat daca nu ma crezi.

| horia2012 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa-i suni pe cei de la RDS, pentru ca sunt antene care se monteaza la router si poti avea internet si in afara localitatii. Din cate stiu distantele nu sunt foarte
mari si trebuie sa ai vizibilitate buna cu antena. Maxim 30-40 Km. Si intr-o
singura directie (omnidirectional).
Suna la ei.

| pozeanimate a răspuns:

In afara localitatii doar cu modem usb
vezi detalii
http://www.rcs-rds.ro/internet-digi-net/mobil/prin-modem-usb

| pLeX a răspuns:

Este imposibil. doar sa gasesti un abonament la o retea 4G. si RDS nu ofera serviciul acesta.

| Daniel31 a răspuns:

Daca ai Wireless de la RDS si WiFi la tableta.

| gangono73 a răspuns:

Poti sa iti folosesti modemul pe tableta doar daca are loc de USB. Daca ai loc de USB poti sa folosesti netul pe tableta.