| Andreea_Nicoleta_2000 a întrebat:

Vreau sa îmi iau o baterie Externa, dar as vrea sa știu dacă poate afecta bateria telefonului. Am un telefon cu o încărcare super rapida, 40w, încarcă cu 10v/4A, cele mai rapide baterii au ieșirea de 3A acum, dacă încarc cu ele sau cu încărcător mai lent afectează cu ceva? În mod normal încărcarea mai lentă afectează mai puțin, dar nu sunt sigura...

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si eu am incarcare rapida la telefon, baterie de 5000 mAh dar il incarc numai cu incarcatorul primit din fabrica.

| Andreea_Nicoleta_2000 explică (pentru darrio2007):

Și eu, dar iau bateria ca ma mai prinde pe câte undeva fără, din câte știu puterea mai mica nu ii dauneaza

| Frank51 a răspuns:

Doar supratensiunea afectează bateria. Orice este sub 10V este în regulă.

| Andreea_Nicoleta_2000 explică (pentru Frank51):

Asa știu și eu, la mine cu 10v încarcă, oricum când am nevoie de el încarc cate 30-40 la suta, cu procentul asta ma tine jumătate de zi

| darrio2007 a răspuns (pentru Andreea_Nicoleta_2000):

Ieri dimineata aveam 40% si acum are 25%. Am intrat pe net cam jumatate de ora in timpul asta. Ti se duce repede bateria.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu afecteaza dar e de preferat sa incarci cu incarcatorul original sau lent cu oricare altul inclusiv baterii externe

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cam de neinteles raspunsul tau.
Deci, dupa cum scrii, e de preferat sa incarce cu orice.