| Lupuleasa_Mihai_1999 a întrebat:

Pot pune memorii ram DDR3 pe o placa de baza DDR4?

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sunt diferente intre ele:
-lucrează la voltaj mai mic (votajul memoriilor DDR4 scade de la 1.5 la 1.2V, iar pentru memoriile ULV vom ajunge chiar și la 1.05.V)
-consumul de energie este îmbunătățit(aproximativ 40%)
latențele sunt mai mari
-multe erori de compatibilitate au fost rezolvate și detectarea de erori a fost îmbunătățită
XMP îmbunătățit
-suportă până la 512 GB de RAM.

| peperonies a răspuns:

Nu.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Nu poti. Diferenta dintre memoriile DDR, DDR2, DDR3, DDR4 este tocmai tehnologia care le face incompatibile intre ele.

| Ironwin a răspuns:

Nu poti, sa nu incerci, nu se potrivesc fizic, sunt la fel la lungime dar locul pentru pin este diferit si nu se pot monta.

| Andersen2k18 a răspuns:

Din cate stiu nu cred ca poti pentru ca is incompatibile. Poti pune pe acelasi sistem DDR4 daca vrei.

| xByte a răspuns:

Nu, nu poti

| Mary012 a răspuns:

Nu nu poti pune deoarece fiecare soket e diferit!

| TheDuck a răspuns:

Da, poti face acest lucru. Doar ca acei RAM nu vor lucra la performanta maxima.

| Ioan_Catarig_1979 a răspuns (pentru TheDuck):

Nu poti pune man... eventual cu ciocanul