| Parfene_Octavian_1991 a întrebat:

Daca am o placa de baza Motherboard Name MSI K9N Ultra (MS-7250 v2) cu o placa video Nvidia Geforce 8600 si vreau sa fac upgrade la GTX 750 Ti merge?

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Placa de baza s-ar putea sa afecteze serios performanta placii video GTX 750 Ti din cel putin doua motive:
1) placa de baza are slot PCI-X gen. 1 si placa video este PCI-X gen. 3;
2) placa de baza socket AM2 este destul de veche (pentru gaming) si s-ar putea sa limiteze suplimentar peformanta placii video (mai mult sau mai putin depinzand si de ce procesor ai pe ea).

| Parfene_Octavian_1991 explică (pentru flixbuster):

CPU Type DualCore AMD Athlon 64 X2, 2915 MHz (14.5 x 201) 5600+

| flixbuster a răspuns (pentru Parfene_Octavian_1991):

Da, se pare ca si procesorul ar limita performanta placii video GTX 750.

http://www.tomshardware.co.uk/......gddr5.html

In concluzie, probabil ar merge dar nu prea merita banii dati pe placa video - nu ai putea scoate maxim din ea pe sistemul actual.

| Parfene_Octavian_1991 explică (pentru flixbuster):

Pentru 400 lei eu as spune ca ar fi destul de bine. Mersi oricum