| anonim_4396 a întrebat:

Daca am o placa video gigabyte geforce 8400 ce placa ar fi mai buna deca ea?

Răspuns Câştigător
| tteo92 a răspuns:

Sunt o multime de placi mai bune ca cea mentionata de tine.
Este un model mai vechi.
Poti trece la un ddr5.
Dar intrebarea e: Pentru ce folosesti pc-ul, jocuri ori office?
Daca vrei pentru jocuri, ai nevoie si de un procesor mai bun, plus niste RAm, in caz ca nu ai, macar 4gb ram.
Mai bine zi configuratia pc-ului tau ( procesor, ram si sursa), apoi pot sa-ti zic ce placa ti s-ar potrivi,

| Alexan59 a răspuns (pentru tteo92):

AMD Athlon64x2 DualCore Processor 4200+2, 2Mz, 1, 87RAM
si sursa nu stiu ce trebuie(460W).

| tteo92 a răspuns (pentru Alexan59):

Ok, pana in cati bani esti dispus sa dai pe placa video?
Ai ddr3 sau ddr2 la RAm? si nu mi-ai zis pentru ce folosesti pc-ul, pentru jocuri sau aplicatiile mai simple, filme, mess, internet?

| Alexan59 a răspuns (pentru tteo92):

Pentru jocuri, sa zicem 400 lei, nu stiu ce-i ala ddr si unde aflu cat este.

| tteo92 a răspuns (pentru Alexan59):

Descarca asta http://www.softpedia.com/progDownload/CPU-Z-Download-6980.html instaleaza-l si deschidel apoi du-te unde scrie "memory" si vezi ca undeva in stanga trebuie sa scrie "type" si in drept cu type o sa trebuiasca sa iti scrie ce model ai, DDR1, DDR2 sau DDR3. vezi ce iti scrie tie acol.
Placa video ti+o poti lua pe http://www.mediadot.ro/......ddr5-green si ai putea mai adauga si niste ram.

| Alexan59 a răspuns (pentru tteo92):

Am ddr2

| Alexan59 a răspuns (pentru tteo92):

Asta nu ar fi buna?
http://www.emag.ro/......140-12-20R

| tteo92 a răspuns (pentru Alexan59):

E ddr2 si e si scumpa si nu e buna, poti gasi ddr3 la celas pret, i-ati macar un ddr3, dar ti-am zis pentru jocuri ai nevoie de ddr5

| Alexan59 a răspuns (pentru tteo92):

Dar nu conteaza ca e dd2 a mea si aia pe care o iau e ddr5?

| tteo92 a răspuns (pentru Alexan59):

Nu normal ca nu conteaza.
Ddr5 este mai buna, performanta si mai stabila, este un model mai nou, iar ddr2 este mai slaba placa, nu are importanta ca a ta e ddr2 si vrei sa pui ddr5, e chiar bine, treci de la una slaba la una buna.