| NARUTOSHIPUDENROMANIA a întrebat:

Daca am pe laptop o placuta cu 4 rami de 1333mhz ar fi vreun motiv sa pun una de 1600? sau sa mai pun una de 1333mhz.(aici ma refer sa am 8 gb cu 1600 sau 8 gb 1333)
Care sant dezavantajle daca ai placuta de 1333mhz si care sant avantajele la 1600 mhz?
Pe scurt care e diferenta?

Răspuns Câştigător
| al3xander a răspuns:

Pai frecventa inseamna viteza de scriere/citire. una de 1600 e mult mai rapida decat una de 1333. daca le combini este recomandat ca primele sa fie alea mai puternice si dupa celelalte. este recomandat cxa din bios sa le setezi la aceeasi frecventa (adica daca ai una de 1600 sa o setezi la 1333 ca sa le egalezi)

1 răspuns:
| Hash001 a răspuns:

Sunt dezavantaje.