| SmallBrain a întrebat:

Daca am un procesor Procesor Intel Skylake, Core i7 6700K 4. 0GHz care suporta memorie cu frecventa pana la 2133 Mhz inseamna ca nu pot sa imi pun memorie Ram cu 3200 Mhz?
=(

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde si de placa de baza.
Clock-ul da frecventa de baza pentru sistem, care va fi multiplicat de n ori pentru procesor, iar pentru memorie se stabileste viteza maxima cu care poate comunica pe BUS.
Aceasta masurare/testare se face de catre programul BIOS dupa pornirea calculatorului (pe langa testarea restului sistemului). Tot din BIOS se poate regla si owerclock manual, dar care nu mai garanteaza stabilitate.
Astfel, limitele inscrise in catalog sunt cele superioare pentru care producatorul garanteaza parametrii, dar in realitate nu totdeauna intalnim functionare la viteza maxima, tocmai din cauza ca, parametrii de functionare a componentelor nu totdeauna pasuiesc perfect.

In sistemele de functionare Dual Chanel, viteza de lucru a memoriei se dubleaza (memoriile pereche lucrand in contratimp).

2 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Ba da, dar acele memorii vor functiona la frecventa suportata de procesor ( isi fac underclock ).

| ubox7007 a răspuns:

Http://www.tomshardware.co.uk/......00mhz.html Aceiasi problema e si aici

Nu ai nici o problema, merg perfect, felicitari pentru pc

http://www.tomshardware.co.uk/......33mhz.html