| SivanCosmin a întrebat:

Daca doresc sa imi cumpar un procesor va merge sa il pun pe orice tip de placa de baza sau e la fel ca si in cazul RAM-ilor si trebuie sa iau un anumit tip de procesor? Momentan am un procesor,, Intel Pentium CPU G620 2,60 GHz" iar placa de baza este V6-P8H61ELX

Răspuns Câştigător
| andrei690 a răspuns:

Salut.SOCKET-ul procesorului trebuie sa,, se numeasca" la fel cu socket-ul placii de baza.775, 1150,1155 etc

| SivanCosmin explică (pentru andrei690):

Pai la actualul procesor am Socket 1155... deci asa are si placa de baza socketul?

25 răspunsuri:
| andrei690 a răspuns:

Da

| andrei690 a răspuns:

Poti pune multe procesoare pe socket ul asta ai noroc dar sa fi atent totusi cand il cumperi happy

| SivanCosmin explică (pentru andrei690):

Http://www.altex.ro/......ket-am3... de exemplu imi merge acesta?

| SivanCosmin explică (pentru andrei690):

Imi poti spune te rog ce imi recomanzi mai mult pentru a-mi merge jocurile mai bine. sa imi iau un procesor mai bun sau sa imi iau mai multi RAMI?

| andrei690 a răspuns:

Din cate stiu conteaza mai mult ramii decat cativa mhz in plus la procesor. Cred ca e bunicel procesorul tau, e si dual core. Upgradeaza la 3 -4 gb ram si vezi cum merge happy

| SivanCosmin explică (pentru andrei690):

Pai asta e chestia eu vreau sa inlocuiesc procesorul cu acesta http://www.altex.ro/......et-1150... e diferenta mare de MHZ

| andrei690 a răspuns:

Plus o placa video gygabite pe la ~300 lei si ar trebui sa mearga super. Jocurile merg foarte bine pe windows xp dar e problema securitatii mai ales ca nu mai au grija de el

| andrei690 a răspuns:

Acum cum vrei tu happy dar vezi ca nu se potriveste acel Intel i3 pentru ca are socket 1150 iar tie iti trebuie 1155

| SivanCosmin explică (pentru andrei690):

Pai toate Intelurile de la altex sunt 1150... nici acesta nu merge? http://www.altex.ro/......ocket-1150

| andrei690 a răspuns:

Nu uite
http://www.asus.com/Barebone_PCs/V6P8H61ELX/
Daca dai putin scroll in jos vezi ca scrie 1155. cauta la eMAG tot procesor de care vrei tu dar baga la filtru socket 1155

| SivanCosmin explică (pentru andrei690):

Pai e decat una si aia e de 2.6 GHz la fel cum am eu acum nu merge sa imi pun de 1150 decat daca imi schimb placa de baza? sad

| andrei690 a răspuns:

Da. Ia stai putin sa iti caut eu

| SivanCosmin explică (pentru andrei690):

Eu vreau sa gasesc un procesor de 1155 dar bun Intel peste 3.2 GHz...

| SivanCosmin explică (pentru SivanCosmin):

E cam scump ala :)) dar acesta mi-ar merge bine nu? http://www.cel.ro/......-l/livrare

| andrei690 a răspuns:

Cred ca e de incredere cel.ro ca ii fac reclama si la televizor

| andrei690 a răspuns:

Pai acel Intel are 3, 5 happy

| andrei690 a răspuns:

Daca nu te super imi poti spune cam ce buget ai pentru acest upgrade al pc?

| SivanCosmin explică (pentru andrei690):

3 milioane

| SivanCosmin explică (pentru SivanCosmin):

Pai dar e LGA1155... nu ar trebui sa mearga?

| andrei690 a răspuns:

Actualul sistem
Din ce componente e format?

| SivanCosmin explică (pentru andrei690):

Placa de baza:v6-p8h61elx
Procesor:Intel Pentium CPU G620 2.60 GHz, Sandy Bridge, Socket 1155 LGA
Memorie: 4GB RAM
Placa video:ATI RADEON HD 5670

| zuzuluzu a răspuns:

Trebuie sa ai grija ce socket are. Procesorul si placa de baza trebuie sa aiba acelasi socket http://bit.ly/1wnmtJ1

| BlueLove0000 a răspuns:

Uite asta se potriveste
http://bit.ly/1D0tMIj