| andrei47 a întrebat:

Daca imi iau un acumulator extern de 5200 mAh iar bateria mea este de doar 1800 mAh, inseamna ca o incarcare completa a acumulatorului imi va ajunge pentru mai multe incarcari complete ale telefonului, mai exact doua si ceva, asa-i? thinking

4 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Nu prea. Cat se incarca acumulatorul telefonului de la cel extern e functie de gradul de descarcare al acumulatorului. Una e sa-l incarci de la 10%, alta de la 50%. Poti sa-l incarci ori de cate ori ai nevoie si preferabil sa nu lasi sa se descarce prea mult acumulatorul telului. Fata de incarcatorul normal al telefonului cel extern il va incarca mai repede, ceea ce duce la reducerea duratei de viata a acumulatorului telului. Dar merita.

| andrei47 explică (pentru horia2012):

Nu il va incarca mai repede si nu va reduce durata de viata a bateriei pentru ca este aceeasi tensiune de iesire ca si a incarcatorului. big grin

| horia2012 a răspuns (pentru andrei47):

Poate este aceeasi tensiune, dar curentul debitat e mai mare. Poate gresesc dar cel putin intereseaza-te putin mai bine inainte de a cumpara, cu toate ca dupa cum ti-am zis se merita. Uite cate carcateristici are o asemenea baterie:
http://www.amazon.com/......B005NGKR54

Răspuns utilizator avertizat