| Cipri99 a întrebat:

Daca la pc sa zicem pun rami de o frecventa mai mare decat suporta placa de baza ce se intampla?

6 răspunsuri:
| SorinTudor a răspuns:

Nu ti-o recunoaste. Depinde de placa de baza ca astea noi de generatie 2012-2013 au frecvente pana la 3200(OC) ....deci nu poti sa pui o astfel de frecventa

| BpBycaBestEVer a răspuns:

Depinde ce noroc ai.Ori se arde placa de baza.Ori rami...

| andreimrm a răspuns:

Poti arde placa de baza, eu zic sa nu te bagi, vorbeste cu un specialist, nu fa modificari de capul tau.

| Cipri99 explică (pentru andreimrm):

Nu vreau sa fac asta da eram doar curios dar am o intrebare daca pun o placuta de 2gb ram frecventa diferita de una de 1 gb si marci difertie ddr la fel ce se intampla?
Adica nu sunt la fel.

| andreimrm a răspuns (pentru Cipri99):

Cam acelasi lucru, respecta marca si tipul ddr, daca calculatorul tau suporta doar ddr2 atunci asta folosesti, nu poti pune placa ddr 1 sau 3 indiferent de marimea in ram a placii, suprasolita sursa si posibil sa o arzi

| andreimrm a răspuns (pentru Cipri99):

Eu am facut experimentul acesta, m-a mancat undeva laughing si am ars placa de baza la pc, apoi am tot cautat pe net lamuriri in legatura cu ce am gresit si asa am mai aflat cate ceva.