| Tomoiagă_Răzvan_1997 a întrebat:

Daca folosesc niste RAMI cu frecventa de 2400 MHz la un procesor care suporta 1600 MHz ce se intampla? Placa de baza este compatibila cu RAMI(in caz ca-mi spune-ti ca se porneste de la placa de baza).happy

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-are legatura frecventa memoriei RAM cu frecventa procesorului, asa ca nu se intampla nimic.

| sltlp a răspuns:

Nu se intampla nimic. Numai ca memoria ram o sa ruleze la 1600 mhz. Poti scadea lantele la ram ca sa castigi performanta. Dar nu vad motivul pentru care ai da banii aiurea pe 2400 mhz(sa te lauzi? fie ai gasit vreo super-oferta).