| flavius2k17 a întrebat:

Daca la windows 7 nu mai am cheie si mama are, daca o bag pe aceea la mine ce se intampla?

3 răspunsuri:
| Zdog a răspuns:

Depinde de ce fel de licenta este :
Licenta OEM (Original Equipment Manufacturer) – acest tip de licenta de Windows este destinat integratorilor de sisteme si este legata de componentele echipamentului pe care a fost preinstalata. Licenta nu poate fi mutata pe alt calculator si beneficiaza de suport tehnic din partea producatorului echipamentului (deci nu suport Microsoft).

Retail FPP (Full Pachage Product) – cea mai permisiva varianta de Windows, care poate fi mutata de pe un calculator pe altul. Nu necesita o varianta anterioara preinstalata si activata. Suportul tehnic este oferit direct de Microsoft, poti instala versiunea pe 32 sau 64 de biti si poti face upgrade PC-ului de cate ori doresti, licenta de Windows ramanand valabila.

Cum afli ce fel de licenta ai?
1-Click pe butonul Start
2-Tasteaza cmd si apasa Enter
3-Scrie slmgr /dlv si apasa Enter
Si iti apare acolo la Product Key Channel tipul de licenta pe care o ai.Numai bine

| BostanDaniel1974 a răspuns:

Daca tio accepta merge

Răspuns utilizator avertizat