| puscahoreangaion a întrebat:

Daca nu am instalat googleplay de unde il descarc si cum il montez pe Samsung android pro y b-5510?
va rog sa-mi explicati pe pasi mici adica de unde descarc googleplay?
cum montez googleplay in meniul telefonului?
unde in setari gasesc sa montez googleplay?

2 răspunsuri:
| panther2007 a răspuns:

Se pare ca eu am explicat si tot eu am si memorat.
Pentru a instala google play sau google market
in cazul in care rom-ul nu il are instalat deja trebuie sa cauti pe google
gapps-ul pentru versiunea ta de ANDROID
dupa ce ai downlodat gapps-ul
il pui in radacina telefonului(adica conectezi telefonul la pc prin cablul de date si pui acest fisier gapps in radacina cardului, fisierul e in extensie zip si asa il pui si tu in radacina cardului)
Acum ca ai pus gapps-ul in radacina cardului
inchizi telefonul si intri in rom recovery
Pentru a intra in ROM RECOVERY e nevoie de o combinatie de butoane
sunt 5 la numar eu ti le scriu pe toate 5 tu le incerci pe toate una din combinatii te duce in ROM RECOVERY si una dintre ele te duce in DOWNLOAD MOD lucru ce nu te intereseaza pe tine unu, dar hai sa iti spun combinatiile:
1 power+volum up+home
2 power+volum down+home
3 power+volum up
4 power+volum down
5 power+home.
Acum ca ai intrat in ROM RECOVERY
trebuie sa stii cum sa navighezi
volum up+volum down= sus si jos
home=selecte
back=back
(posibil ca tasta power sa fie tasta de select)
Acum ca esti in ROM RECOVERY si stii cum sa navighezi uite ce trebuie sa faci
1 selectezi rubrica INSTALL ZIP FROM SDCARD
2 selectezi CHOOSE ZIP FROM SDCARD
3 SELECTEZI FISIERUL GAPPS pe care tu l-ai pus in RADACINA CARDULUI
4 selectezi YES INSTALL GAPPS
5 dupa ce se instaleaza GAPPS apare mesajul INSTALL FROM SDCARD COMPLETE acum selectezi GO BACK
6 Selectezi REBOOT SYSTEM NOW
7 telefonul tau se restarteaza
se va incarca sigla telefonului tau sau a androidului
dupa care telefonul tau intra in meniul de configurare al ANDROID
sau iti poate da mesajul
SE ACTUALIZEAZA APLICATIILE
Asta e tot ce trebuie sa faci.
Nu poti sa instalezi google market sau google play din pacate pentru tine de cat prin GAPPS
si uite te las singur sa descoperi
asa ca iti pun la dispozitie un link de unde poti downloda acest google play sau google market
http://www.filecrop.com/......search.php
dar dupa cum spuneam nu vei putea sa il instalezi
Sau daca reusesti sa il instalezi el nu va functiona!

| panther2007 a răspuns:

Deci ti-am facut un videotutorial
daca nu ai reusit pana acum
trimite o cerere la spy_black_panther2007
si iti explica acolo