| Andreimat a întrebat:

Dacă o plasmă stă în ploaie dar pătrunde putin pe el se mai poate repara? Sau se strica gen si in 5 minute?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Moartea dispozitivelor electronice este daca intra apa in ei si se alimenteaza cu curent electric inainte de uscare completa.
Din acest motiv, in caz de ploaie, aparatele trebuie acoperite in caz de ploaie.
Daca totusi suspectam ca a intrat apa, aparatul se va tine la loc uscat si calduros timp de cca o saptamana pentru uscare. In cazul ca totusi a fost pornit si se defecteaza, atunci la service se poate constata gradul defectarii si costul reparatiei.

| Andreimat explică (pentru Bula):

Dar bănuiesc că se pot repara, nu? Adica doar ca ploua putin sa le strice definitiv?

| Bula a răspuns (pentru Andreimat):

Apa conduce curentul si electronica se poate scurtcircuita, distruge daca este umeda si primeste curent.
De reparat se poate repara orice a fost facut de OM, intrebarea este doar daca se gaseste piesa de schimb si cat costa.

| sierra1 a răspuns:

Pune uscătorul de păr pe aparat (desfăcut) - poate scapă deși e puțin probabil

| sierra1 a răspuns:

Da' spune-ne odată ce ai făcut, merge sau ba? Că ne-ai lăsat in așteptare!

| Panamax a răspuns:

5 minute in ploaie si poti sa-l arunci la gunoi.

Răspuns utilizator avertizat
| debarasator63 a răspuns:

Din nefericire nu mai ai ce sa faci cu ea.