| AlexDorinel a întrebat:

Daca pe mufa de la cablul de alimentare de la sursa de la calculator scrie 250V si pe spatele carcasei la sursa scrie 220 ce tensiune ar trebui sa am la priza la care este conectat pc ul?

10 răspunsuri:
| gheorghe699 a răspuns:

Tensiunea curentului electric in Romania este de 220v, cu mici fluctuatii, daca ai nevoie de 250 v(ceea ce nu cred ). poti pune un ridicator de tensiuneb, asa zisele stabilizatoare, dar aparatul functioneaza normal...

| darrio2007 a răspuns:

Tensiunea existenta la prizele din Romania.

| anonimg a răspuns:

Cablul de alimentare suportă curent de 250V.
Sursa suportă curent de 220V.
Tu ai în casă curent la prize de 220V, ceea ce este bine.

| xerxes1 a răspuns:

Pe cablu scrie 250Vac. Tensiune efectiva maxima admisa.Nu curent cum abereaza unii.
Adica rahatul tau de cablu suporta lejer tensiunea de 230V de la reteaua nationala de energie electrica.
Tensiunea de la retea variaza intre 200 Vsi 240 Vin functie de incarcarea retelei.

Răspuns utilizator avertizat
Bula
| Bula a răspuns (pentru anonimg):

De cand se masoara CURENTul in VOLTI? laughing

| gheorghe699 a răspuns (pentru Bula):

Nu curentul se masoara... TENSIUNEA CURENTULUI.

Bula
| Bula a răspuns:

Tensiunea retelei monofazate din intregul UE este standardizat la 230V/50Hz.
Pe cablul de alimentare este scris 250V, semn ca se incadreaza si rezista la tensiunea standardizata din tara noastra (si UE).
Sursele de alimentare din PC-uri sunt "surse in comutatie" care functioneaza stabil la o gama foarte larga de tensiune de INTRARE de la retea, de regula intre 170-260V, la iesire avand tensiunile foarte bine stabilizate.

Ca urmare, iti poti folosi linistit cablul si calculatorul, nu ai nevoie de stabilizator suplimentar.

Daca la priza ai tensiune de peste 240V sau sub 210V (masurate cu mai multe Volt-metre digitale), atunci este indicat sa sesizezi firma furnizoare de curent electric, sa remedieze situatia!

| anonimg a răspuns (pentru Bula):

Așa mă mai bagă și pe mine oamenii în seamă?

| anonimg a răspuns (pentru AlexDorinel):

Scrie pe cablul respectiv astfel, pentru că el suportă tensiunea curentului electric până la 250 Volți. Dar cablul este bun pentru tensiunea care o au oamenii în casa, și anume: 220 V (volți).