| MihaelaDart a întrebat:

Mi-a iesit dintr-o miscare gresita mufa de la cablul de alimentare din laptop, cand am atasat-o mi-a facut un scurtcircuit. Laptopul nu se mai aprinde, cu toate ca atunci cand e mufa/cablul de alimentare conectata si la priza, e aprins becul bateriei pe rosu al laptopului. Am vreo sansa sa il repar la service? Sau deja este afectata sursa laptopului? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

In principiu se arde bateria cand faci de astea, ea suporta acel scurtcircuit?
se poate sa fi ars placa de baza, asta se vede la un service

| MihaelaDart explică (pentru RAY):

Cand voi reveni acum in Romania il duc. A iesit din greseala cablul, il observasem mai tarziu si cand l-am atasat iar, mi-a facut mici artificii (scurtcircuitul :'( ).

| RAY a răspuns (pentru MihaelaDart):

Atunci e grav daca a iesit mici artificii

| MihaelaDart explică (pentru RAY):

Sa inteleg ca nici service-ul nu ii gaseste "tratament" de vindecare!?

| RAY a răspuns (pentru MihaelaDart):

Ba da, i va schimba placa de baza probabil

| MihaelaDart explică (pentru RAY):

Si asa cu aproximatie cam cat m-ar costa, daca stii!?

| RAY a răspuns (pentru MihaelaDart):

Depinde de cat costa placa de baza

| MihaelaDart explică (pentru RAY):

Multumesc pentru informatii!

| RAY a răspuns (pentru MihaelaDart):

Parerea mea cumpara unul nou, nu merita sa bagi banii in ele

| MihaelaDart explică (pentru RAY):

Am deja unul nou. Pentru noi era bun și al treilea laptop de rezervă. Lucram mult pe ele, mai ales al meu în grafica de design, editări video, foto.