| Vasii98 a întrebat:

Daca schimb placa de baza merg celelalte?
Si daca cumpar o placa de baza noua mi-o da si cu memorie ram?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Daca schimbi placa de baza, pentru a putea instala celelalte componente existente deja, trebuie sa tii cont si de ele. Cand alegi o alta placa mai performanta, ai grija sa corespunda specificatiilor celei pe care o schimbi.
Exemplu: Daca tu ai componente pentru o placa AGP, cu rami DDR, placa noua trebuie sa respecte aceste indicatii. Daca iti cumperi o piesa total diferita (PCI-Expres, in loc de AGP), atunci si celelalte componente trebuie schimbate (in afara de hard-disk, unitatile de citire inscriptionare cd/cd, sursa si ventilatoarele de pe carcasa).

1 răspuns:
| pulx a răspuns:

Nu, depinde de promotie.Eu zic ca daca ai schimba placa video ar trebui sa iti iei de acelasi model (nVidia) daca nu intreaba un specialist.