| rateu a întrebat:

Buna Tpu.Am si eu o problema As vrea si eu sa schimb placa de baza, trebuie sa cumpar o placa de baza cu socketu ca pe a veche? sau pot sa iau cu orice socket?

5 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Daca vrei sa-ti pastrezi restul de componente da, daca nu...schimbi tot!

| rateu explică (pentru K0sti):

Adica?

| K0sti a răspuns (pentru rateu):

Adica ce nu intelegi? Daca placa ta de baza e mai veche, nu o sa poti gasi alta la fel. Si atunci vei fi nevoit sa schimbi tot. Procesor, memorii, placa video, etc. Cam asa sta treaba. Tu vad ca nici nu spui ce placa de baza ai acum, asa ca la o asemenea intrebare nu putem da un raspuns pertinent. Eu ti-am explicat in principiu cum sta treaba.

| TrickThis a răspuns:

Cauta CPU-Z, il rulezi si iti zice ce placa de baza ai, daca nu ai cartea ei, sau nu stii sa te uiti in unitate.
Da trebuie acelasi socket.

| Ioan-Alexandru_Marcu_1994 a răspuns:

In primul rand vezi ce DDR e RAMU si vezi procesoru ce shocket e gen 775 sau altfel daca ai bani mai multi poti sa iti iei placa de baza tip DDr3 nah is mai ieftine si ramu e foarte ieftin pana intr-un mil 4GB dar e problema cu procesoru ca poate e prea vechi si nul suporta si nah procesoarlee bune is peste 2 milsad... uitate cu CHPu-z acolo iti da toate detaliile